Město očima nezávislého člověka

Jen, aby se na radnici nedostal Huml a Kapal!

27.08.2014 10:52

Tato slova pocházejí, podle kuloárů, ze stran městské vládní koalice. A pro jejich naplnění dělají vše možné i nemožné. Rozdělili například kandidátku do tří subjektů doufajíce, že tímto způsobem se dostane do zastupitelstva více jejich členů nebo příznivců, aby opět mohli ovládat město a jeho rozpočet.

Jejich obavy jsou opodstatněné. Pokud by totiž sociální demokracie natolik ve volbách uspěla, že by stanul v čele města Stanislav Huml, znamenalo by to jediné. Důkladně by se vymetli kostlivci ze všech skříní a šuplat, fakta by se samozřejmě zveřejnila a zjednala by se náprava. Jednou provždy by zmizel ze světla světa tajný či neveřejný seznam firem, podle kterého dostávají stále stejné firmy městské zakázky a namísto něho by se soutěžilo na webu naprosto otevřeně a hlavně čistě.

Důkladně by se přehodnotilo členství ve všech organizacích, které městu a občanům nic nepřinášejí nebo jen velmi málo a jenom některým, ale zato se platí roční příspěvky v řádech sta tisíců. Znamenalo by to konečně, že by se radnice otevřela dokořán občanům, jejich názorům námětům a připomínkám, zveřejňovalo by se vše, co by nebylo zákonem zakázáno.

Ale hlavně by se konečně přestaly ztrácet peníze. Do předražených zakázek, do naprosto zbytečných akcí a především neuvážených nákupů, jejichž jediným smyslem byla provize. Přehodnotila by se účast mnoha firem formou různých příkazních smluv a začalo by se konečně hospodařit tak, aby se dostálo rčení, že město hospodaří s péčí řádného hospodáře.

To vše by se stalo, ale nestalo by se již to, aby stále titíž lidé byli u penězotoku, aby mohli rozhodovat o občanech a především jejich penězích, tedy ti, kteří se u lizu drželi po řadu let. Nestalo by se již to, že by se přijímali stále noví pracovníci a úředníci radnice, jejichž počet v současnosti dosáhl kolem tří set, což je naprosto nemyslitelné. Přehodnotil by se přístup některých vedoucích odborů k občanům, ale nejen jich, ale všech, kdož s občany, fakticky svými zaměstnavateli, přicházejí do styku. Všichni zbyteční úředníci, špatní úředníci či neschopní úředníci by již na radnici místo neměli.

To vše by se stalo, kdyby se Huml dostal na radnici, a to se těm současným hrubě nelíbí, skončil by totiž jejich čas. Co se týče Kapala, tedy mne, tak tam současná vládní městská koalice strach mít nemusí. Na radnici bych ani v případě volebního úspěchu neseděl. Od svých přibližně pětadvaceti let totiž tvrdím, a tvrdím to doposud, že starobní důchodci nemají ve státní správě a samosprávě co dělat. Mají své důchody a neměli by zabírat místo mladým. Takže bych nikdy žádnou uvolněnou funkci nepřijal. Jediné, co bych si rád pohlídal, by byly Městské listy. Tam bych rád prosadil, aby to byla tiskovina pravdivá a objektivní, kde by se vedení města nemělo jenom vychvalovat a velebit, ale kde by přiznalo i chyby, které by eventuálně udělalo. Ale hlavně, aby do novin, hrazených z daní lidí, mohli občané přispívat svými názory, kritikou či připomínkami nebo návrhy. To bych si rád pohlídal.

Zdali to i po volbách zůstane ve městě nezměněno, či zda do čela města konečně usednou lidé čestní, nezkorumpovaní a hlavně nekradoucí, bude záležet jen a pouze na hlasech občanů města – voličů. Jen a jen na nich bude, zda si přejí zachovat současnou podobu radnice nebo budou chtít radnici jinou.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.