Město očima nezávislého člověka

K čemu nám vlastně je městská policie?

14.08.2013 11:57

Byl jsem u toho, když se v prvním polistopadovém zastupitelstvu jednalo o vzniku městské policie. Tehdy jsem ruku zvedl. Říkal jsem, že pokud budeme mít strážníky, měl by každý občan znát svého strážníka, protože by měl mít svůj rajón a měl by tam být vidět. Úkol strážníka by měl být dohled na klid, pořádek, měl by zajistit lidem ve městě bezpečnost a především by měl být u každé mely, která by někde vznikla a řešit ji vahou své osobnosti. To jsem říkal a doufal, že to tak bude.

Mýlil jsem se. Městská policie především jezdí v autech, snaží se nachytat špatně parkující řidiče, občas měří i rychlost. Mnoho občanů, čtenářů Brandýských novin, mi popisovalo své neblahé zkušenosti s městskými strážníky. Naposledy se tak stalo při jednání dopravní komise, kam si přišel stěžovat na špatné dodržování parkovacího pořádku ve Slepé ulici zástupce občanů, kteří sepsali proti tomu petici.

Komise posléze doporučila radě města, protože jenom to může udělat, aby byla místa se zákazem parkování vyznačena výraznými čarami a hlavně, aby se na špatné a neurvalé parkování zaměřila městská policie. A občan sdělil zkušenosti lidí z města s přístupem měšťáků.

Říkal, že když zavolají městskou policii, aby pokutovala nebo jinak napravila špatné parkování, přijede tak pozdě, že provinivší se řidič již odjede. Pokud se něco nepřístojného děje v blízké vinárně, městská policie buď nepřijede vůbec nebo tak pozdě, kdy už je po všem. Říkal, že měšťáci nechtějí jezdit tam, kde hrozí konflikty, sdělil doslova, že mu strážníci řekli, že přece nebudou jezdit tam, kde by mohli dostat na budku. A tak tam nejezdí.

Městská policie nás stojí ročně kolem patnácti milionů korun. Platíme si ji z našich daní, tak by měla být pro lidi, nikoliv proto, aby je buzerovala, ale aby jim pomáhala. A to se neděje. Tak na co ji vlastně máme?

O tomto problému jsem hovořil na veřejném zasedání zastupitelstva a litoval jsem, že ředitel městské policie Petr Rendl tam nebyl, byl na dovolené. Jakmile se vrátí, budu jej písemně informovat o tom, co nám zástupce občanů ze Slepé ulice sděloval a budu žádat nápravu. Pokud bych dostával i nadále informace, že měšťáci nechtějí jezdit tam, kde jsou konfliktní situace, navrhoval bych městskou policii zrušit. Na to, aby nás, občany, nechránila, ale jenom pokutovala, si ji opravdu platit nemusíme.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.