Město očima nezávislého člověka

K nezájmu jsme byli donuceni

10.09.2012 11:46

František Štecha psal o tom, že dvě maminky s dětmi prošly kolem kouřícího chlapce aniž by se tím sebeméně zabývaly. Nedivím se jim. Žijeme v době, kdy se podobný zájem a starost o cizí děti krutě nevyplácí.

Ale nejedná se jenom o děti, jedná se i to, že lidé překračují nebo obcházejí ležícího člověka a vůbec je nezajímá, zdali je pouze opilý, nebo jestli se mu neudělalo špatně. Mně osobně se stalo, že jsem okřikl hlučící děti v parku, které nejenom, že řvaly jak na lesy, ale lámaly keře a vůbec, jak se říká, dělaly brajgl.

Dostalo se mi tak vulgárních nadávek, že je ani nemohu publikovat. Podotýkám, že tyhle děti byly ve věku kolem čtrnácti, patnácti let. A jak to dopadlo? Večer zvonil jeden z otců těchto vandalů a rozezleně mi sdělil, že jestli ještě někdy budu na jeho dítě řvát, a to jsem neřval, jen zvýšil hlas, aby mě řvoucí puberťáci slyšeli, že mi rozbije hubu.

Mám se, v případě, že bych je před vandalstvím okřikl i příště, s otcem jednoho z nich rvát? Nebo na ně mám volat strážníky? Než by přijeli, parta by odtáhla dělat bengál jinam, a tak jsem se jich přestal všímat. Stejně jako ony dvě matky. Nedivím se jim.

A další příklad, tentokrát nikoliv má vlastní příhoda, ale vyprávěl mi ji známý. Praly se, ale doslova, dvě mladší ženy. Ječely, škubaly si vlasy a drápaly se navzájem nehty. Ten můj známý mezi ně vlétl, aby je od sebe odtrhl. A jak to dopadlo? Obě dvě se do něho svorně pustily, a opět velice nevybíravými slovy, co se mezi ně plete, že mu do toho nic není. A jedna z žen mu dokonce vyhrožovala, že oznámí na policii, že ji napadl on a újmu na zdraví a oblečení způsobil právě on.

Už se, stejně jako já, ničeho nevšímá. Ono se to totiž v dnešní době nevyplácí. Pokaždé, když jsem svědkem nějakého excesu, vzpomenu si na slova, která pronesl kralevic dánský Hamlet: „Doba, vymknutá z kloubů, šílí.“ A platí to, bohužel, i po několika stoletích, doslova a do písmene, dodnes. 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.