Město očima nezávislého člověka

Kam zmizely litinové sloupy a řetězy?

02.10.2013 10:42

V době plynofikace města nalezli archeologové na Náměstí svatého Václava, před tehdejší prodejnou galanterie, kamenné základy raně středověkého, původně dřevěného, kostelíka, o kterém se původně domnívali, že by se mohlo jednat o kostel, u jehož vrat byl zabit svatý Václav. Později však od této hypotézy ustoupili.

Nicméně při rekonstrukci této části náměstíčka byla ve dlažbě zvýrazněna silueta základů kostelíka a kvůli pietě byl prostor osazen litinovými sloupy a natažen řetěz. Tím bylo zabráněno, aby zde parkovala vozidla tak, jak bylo dříve zvykem. Již tehdy, a opakuji, že to bylo počátkem devadesátých let, jsem tvrdil, že tímto opatřením a zamezením možnosti parkování, Náměstí svatého Václava přijde o život a stane se mrtvou zónou města. Tehdy jsem psal, že tam, kam lidé nemohou zajet auty a zaparkovat, nebudou chodit ani nakupovat.

V té době se u nás zdaleka ještě nevyskytovaly žádné super či hypermarkety s ohromnými parkovišti, jako základem obchodního úspěchu, ale již tehdy bylo zřejmé, že parkoviště je jedinou možností, jak udržet v daném místě obchodnický ruch.

Mé námitky však byly jen voláním ztracence na poušti, nebyl na ně brán ohled a na náměstí se instalovaly ony litinové sloupy, mezi nimi byl natažen silný řetěz, bylo zde zamezeno parkování a obchody skončily. Přesně tak, jak jsem tvrdil.

V poslední době se však začaly sloupy a řetězy postupně ztrácet a nyní zde už není žádný. Kam se poděly, kde skončily, nikdo neví. Podle sdělení odpovědných pracovníků radnice zmizení litinových sloupů a řetězů není dílem radnice, ale pouhopouhou zlodějnou. Nikdo odpovědný totiž příkaz k odstranění sloupů a řetězů nevydal.

O příčině této zlodějny se můžeme jen dohadovat. Buďto se určitým lidem hodily jako prostředek k opatření peněz odvozem sloupů a řetězů do sběru, nebo se některým řidičům přestalo líbit, že tady nemohou parkovat, a proto se začalo postupně nejdříve s odstraněním dopravních značek a poté i všeho ostatního.

Dnes zde opět stojí plno aut. Jejich řidičům se nelze divit, mnoho z nich nechce za parkování platit, a proto placená místa zejí prázdnotou, některým z nich se volný prostor hodí pokud zajíždí na obědy do Pivovaru, jiní zde jenom bydlí, zkrátka, řidiči si okamžitě všimli, že se tady parkovat dá a zadarmo, a tak toho využívají.

Jak se k chybějícím sloupům a řetězům postaví radnice nevíme, ale jedno je zřejmé, litinové sloupy i řetězy nejsou zrovna levné, a tak jsem zvědavý, jak se situace na Náměstí svatého Václava vyvine.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.