Město očima nezávislého člověka

Kandiduji na premiéra České republiky

26.08.2013 16:20

Jsouce na 12tém místě kandidátky ČSSD, umožnil mi prezident republiky, zapojit se do klání o úřad premiéra. Prohlášením, že jmenuje toho, kdo bude mít nejvíc preferenčních hlasů. Voliči ve Středních Čechách tak mohou rozhodnout o dění v celé republice. Že je to blbost.

Je. Prezident republiky však tuto "soutěž" vyhlásil. Nelíbí se mi na tom dvě věci:

1. Ve voličích se vyvolává falešný dojem, že ČSSD má volby v kapse.

2. Podněcuje se zvenku nestabilita strany.

Letošní volby budou jiné než všechny předcházející. Výsledek je nepředvídatelný. Na průzkumy veřejného mínění nelze spoléhat. Jiné budou nejen délkou volební kampaně, která bude krátká. Nelze spoléhat, že pravicový volič neřijde k volbám nebo po všech skandálech pravice bude volit levici. Stejně jako v prezidentských volbách, které se ve 2. kole zvrhly v referendum mezi pravicí a levicí a skončily s mírným výsledkem ve prospěch "levicového" prezidenta. Může se tak stát, že průzkumy ukolébaný levicový volič nepřijde a mobilizovaný pravicový rozhodne.

Na levici se střílí ostrými náboji z Hradu do ČSSD, prezidentem počínaje, Mynářem konče.  Snaha rozbít ČSSD je příliš viditelná. Co je případnému budoucímu koaličnímu partnerovi do personální politiky konkurence?

Celou dobu si kladu otázku. Proč ti příznivci Zemana v ČSSD prostě nejdou do jeho strany? A odpověď bude zřejmě jednoduchá. Průzkumy veřejného mínění. A tak zvolili taktiku, která může poškodit celou levici a výsledek voleb přechýlit zpět vpravo.

Slýchám a čtu na internetu stále častěji: "Volím komunisty. Je to jistota skutečné vlády levice. Máte bohumínské usnesení." A na konci debaty dodávají: "Aby Vás ti komunisté do vlády chtěli." Postavení ČSSD, která si na ÚVV v sobotu zakázala koalici s TOP 09 a ODS (s čímž absolutně souhlasím) bude po volbách těžší než se zdá. Koalice se SPOZ? Proč ne. S KDU ČSL? To je přece matka TOP09. Babiš, Okamura? Reformovaní Klausovci?

Koalice se tvoří po volbách. Menšinová vláda s podporou levicových stran je ideální řešení. A Bohuslav Sobotka může být premiérem a měl by být. Jakým bude premiérem se dozvíme až jím bude. V první řadě musí strana pod jeho vedením, opakuji pod jeho vedením, vyhrát volby. A hradní úředníci mu do jeho kroků nemají co kecat. A všichni si musíme uvědomit, že vítězství není jisté.

Jedno jisté je už nyní. Po těchto volbách bude všechno jinak.  

Stanislav Huml

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.