Město očima nezávislého člověka

Kašna se hned stala cílem vandalů

24.10.2012 12:50

Hned první noc, po slavnostním otevření náměstí, se stala kašna cílem útoků vandalů nebo snad recesistů. Hned při představení projektu vzbudila její výstavba u velké části společnosti nelibost a ozývaly se hlasy proti její výstavbě.

Je nutno ovšem dodat, že kašna a její vodotrysk je zvláště po setmění krásnou podívanou, když voda mění barvy.

Následující ráno, po slavnostní akci, se v kašně místo vody objevila pěna. Bylo jí tolik, že přetékala. Museli přijet hasiči, vodu vyčerpat a napustit novou. Někdo, sledovací kamery městské policie byly nanic, protože byla hustá mlha, takže pachatele neodhalily, pravděpodobně do kašny nalil větší množství jaru či jiného pěnivého prostředku. Nyní, bohužel, už  voda v kašně není tak průzračná, musí se počkat, až ji filtrační zařízení dokonale pročistí. Tedy, pokud se do vody opět něco nenalije. Podobnou zkušenost mají s kašnou i v Čelákovicích.

Musím však uvést ještě opravu, v rámci objektivní informovanosti. Psal jsem, že socha svatého Jana z Nepomuku nikdy na náměstí nestála. Tato informace nebyla dle skutečnosti. Socha na náměstí stála až do roku 1918, do vzniku samostatného Československa, kdy byla stržena, aby lidem nepřipomínala Rakousko – Uhersko, které bylo podporováno katolickou církví.

Od roku 1918 byla socha uložena v depozitáři a teprve nyní, kdy je opět národ masírován katolickou církví, byla znovu na náměstí umístěna. Nicméně si stále stojím za tím, že odmítám násilnou rekatolizaci národa proti jeho vůli a jsem nesmiřitelným odpůrcem církevních restitucí.

I nadále, a stále více, jsem přesvědčen, že lidé by se sami měli rozhodnout, zda budou věřícími či nikoliv a masivní mediální podpora katolické církve je pouhou masáží národa a snahou, aby získala nejen neskutečně ohromné majetky, ale i moc. A slouží k tomu i opětovné stavění soch svatých.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.