Město očima nezávislého člověka

Kaufland opravdu návrh na směnu pozemků stáhl

31.10.2013 13:48

Včerejší veřejné zasedání zastupitelstva přineslo jednu velice pozitivní zprávu, alespoň co se týká zahrádkářů na Zápské. Psal jsem, že investor pro výstavbu obchodního centra Kaufland, společnost Qinn Invest, která zastupuje vlastníka pozemků pod nemocnicí, společnost Dreamliner, i když jsou v obou společnostech naprosto totožné osoby, vzal zpět jakýsi návrh. Zápis z jednání rady města nespecifikoval o jaký návrh se konkrétně jednalo.

Na přímý dotaz starosta Ondřej Přenosil uvedl, že se skutečně jednalo o zpětvzetí návrhu investora na směnu pozemků. To je dobrá zpráva pro všechny zápské zahrádkáře. Jenomže tato informace přišla poněkud pozdě.

 „Tím, že zápští zahrádkáři nevěděli, zdali jim zahrádky zůstanou nebo ne, ztratili někteří z nich motivaci k práci a zahrádky opustili. Jedná se již o pět zahrádek, které nejsou obhospodařovány. To znamená, že těm ostatním se zvedly poplatky, protože nájem za zahrádky se musí platit za celek a částka je rozpočítána na jednotlivé zahrádkáře. Ale to by nebylo nejdůležitější. Horší je to, že dodnes nemají zahrádkáři, ani po této informaci, jistotu, že je město na zahrádkách nechá, a tak se může stát, že přibude těch, kteří práce na zahrádkách vzdají a namísto krásných, udržovaných zahrádek tady vznikne ohyzdná džungle. Zkrátka, vypadá to, že město nechá postupně zahrádky zpustnout a přirozenou cestou donutí i zbylé zahrádkáře, aby na zahrádkách přestali pracovat a odešli. Toho se já obávám,“ sdělil mi v přestávce jednání zastupitelů jeden diváků.

„Vše bylo jenom na městu a zastupitelstvu. Pokud by i koalice stála, společně s celou opozicí, v jednom šiku, prostě by návrh investora na směnu pozemku odmítla a život mohl v osadě Zápská běžet dál, jak běžel po celá desetiletí,“ řekl jsem onomu návštěvníkovi zasedání zastupitelů.

„Navíc by město mohlo vyvinout snahu, aby investor přece jenom obrátil svou pozornost na Starou Boleslav, kde na rozdíl od Brandýsa obchodní centrum velice chybí,“ dodal zastupitel o nově zvolený poslanec Stanislav Huml.

Osobně se domnívám, že investor může uvažovat o tom, že již za rok budou komunální volby a vzhledem k posledním událostem na politické scéně doufá, že příští zastupitelstvo nebude mít tak hlasitou opozici a jeho záměr mu nakonec vyjde. To je, dle mne, jedna alternativa. Ta druhá je ta, že vzhledem k enormnímu poklesu kupní síly obyvatelstva, zásluhou řádění Kalouska, poklesly i tržby všem velkým řetězcům, jenom Kaufland v tisku uvedl, že pokles měsíčních tržeb je v řádu miliard, tudíž, že Kaufland od záměru výstavby ohromného nákupního centra v Brandýse opravdu odstoupil. 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.