Město očima nezávislého člověka

Kauza Kaufland se nechává vyhnít

06.02.2012 11:51

Od roku 2006 trvá zájem developerské firmy Guinn Invest s.r.o. postavit ve městě, na půdě bývalého zahradnictví pod nemocnicí, velké obchodní centrum. Šestý rok se o realizaci projektu jenom kecá a skutek utek“.

Tehdy, nevím kdo a nevím jak, musel dát investorovi naději, že ve městě bude moci obchod  postavit. Nikde jsem zatím nevypátral, kdo to byl, i když podezření samozřejmě mám. Proč jinak by firma za veliké peníze kupovala od soukromého vlastníka nemalý pozemek?

Vznik obchodu rozvášnil a o rozdělil město. Samozřejmě, jako vždy předtím, je daleko více slyšet ukřičené, agresivní a mnohdy velkohubé odpůrce nežli ty, kteří by obchod přivítali. Už jenom proto, aby nemuseli jezdit nakupovat auty na Průmyslovou do jiných řetězců.

Nejhorším na celé záležitosti je pozice vedení města, lépe řečeno, koalice. Dělá totiž mrtvého brouka. Na posledním veřejném zasedání zastupitelstvo opět, po kolikáté už, vzalo návrhy investora pouze na vědomí. Nevím tudíž proč se vůbec bod Kaufland zařazoval do programu jednání.

Slyšeli jsme, na můj přímý dotaz starostovi, co vlastně od developera čeká, konečně jasnou odpověď. Starosta prohlásil, že čeká na projektovou dokumentaci investora, jako od každého, kdo chce na katastru města stavět.

Domnívám se, že právě tohle je pozice mrtvého brouka. Navrhoval jsem, aby zastupitelstvo hlasováním jednou provždy rozhodlo, zda do společné akce s Kauflandem město půjde či nikoliv. Prý není dost relevantních informací, aby zastupitelé mohli zodpovědně hlasovat, a tak byl můj návrh smeten ze stolu.

Další návrh na usnesení podal Stanislav Huml, který můj názor, že se jedná o politické rozhodnutí zastupitelstva, ke kterému mají zastupitelé dost potřebných informací, podpořil s tím, aby zastupitelstvo hlasovalo o tom, že město do společné akce s developerem nepůjde.

Neprošel však ani tento návrh, chyběly hlasy koalice.

Domnívám se, že vedení města k této pozici mrtvého brouka vede jediná snaha – nechat problém jaksi vyhnít. Možná, že doufá, že se objeví jiný investor, který od města bude chtít jeho pozemky odkoupit a Kaufland od svého záměru sám odstoupí, aniž by vyvolal arbitráž, u které není vyloučeno, že by město prohrálo veliké peníze.

Na městských pozemcích by mohlo vyrůst další sídliště, Kaufland by nestál a nad městským parkem by se tak jednou provždy zavřela voda. Odpůrci obchodu by zvítězili, ale auta by jim do jejich sídliště jezdila dál a ještě ve větší míře. A nebyl by ani park.

Nemám rád polovičatá řešení. Stále se totiž domnívám, že usnesení zastupitelstva o eventuelní spolupráci či nespolupráci s investorem Kauflandu je čistě politické rozhodnutí, které by zastupitelé mohli jednou provždy rozseknout. A na takové rozhodnutí mají zastupitelé informací dost.

Takhle se budou dále rozviřovat vášně, dále se k problému budou vyjadřovat aktivisté, kteří se tím chtějí zviditelňovat, a to z obou táborů, ale nic nového se už v tomto případě objevit nemůže. Podle mne již bylo řečeno vše. Tak se konečně, my všichni zastupitelé, rozhoupejme k tomu, abychom celou kauzu jednou provždy uzavřeli. A je jedno s jakým výsledkem.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.