Město očima nezávislého člověka

Kde a za kolik budeme za parkování platit

27.09.2012 12:31

Rada města rozhodla všemi sedmi hlasy radních a bez předchozí veřejné diskuzi nejen s občany města, ale i se zastupiteli, že zřídí v obou částech města parkovací automaty a lidé budou muset ve svém vlastním městě za zaparkování platit.

 

A kde tedy bezrucí zloději budou? V Brandýse budou parkovací automaty v celé ulici Karla Tájka, v ulici Pod Kinem, v celé ulici Michalovické, na parkovišti u Obchodního domu Labe, v ulici Petra Jilemnického v úseku od křižovatky se Zahradnickou ulicí ke křižovatce s Michalovickou a na celém Masarykově náměstí.

 

Ve Staré Boleslavi budou parkovací automaty na Mariánském náměstí před budovou radnice, u Fajtovy drogerie, před restaurací Slovanka, v ulici Komenského od křižovatky s ulicí Lázeňskou po křižovatku s ulicí Jungmannovou.

 

A kolik, že budeme platit?

Parkování krátkodobé (oranžová)

Platnost:                                      Po – Pá, 7.00 – 17.00

                                                         So 7.00 – 13.00

 

Cena:                                            15 minut – 1 Kč

                                                   30 minut -  5 Kč

                                                  1 hodina -  10 Kč

Započatá druhá hodina                                  20 Kč

Maximální doba parkování 2 hodiny

 

Parkování střednědobé (Zelená)

Platnost:                                    Po – Pá 7.00 – 17.00

                                                  So 7.00 – 12.00

 

Cena:                                         15 minut - 1 Kč

                                                 30 minut – 5 Kč

                                                1 hodina -  10 Kč

Každá další hodina                                       20 Kč

   

 

Zápis z jednání rady města však uvádí i další tarify, a to:

 

Krátkodobé parkování (oranžová)

 

                                                 0 – 30 minut –         10 Kč

                                                 30 minut – 1 hodina 10 Kč

Každá další hodina                                                     20 Kč

 

Střednědobé parkování (zelená)

                                              

                                                            1 hodina – 20 Kč

Za každou započatou další hodinu                       20 Kč

Nejméně však, při kratším stání                          10 Kč.

 

Zda tyto tarify platí mimo uvedené časy v prvním tarifu, či zda se jednalo o prvotní návrh firmy, z textu jasně nevyplývá. Též se nikde nepíše o tom, zdali je po uvedených časech parkování v místech osazených automaty, parkování zdarma nebo platí druhé tarify.

Z uvedených míst, kde budou nebo již dokonce jsou automaty, vyplývá, že se jedná o všechna místa v okolí náměstí, kde se dalo zaparkovat ať již kvůli nákupu, návštěvě restaurací či nutného jednání na radnici. Pokud lidé nebudou chtít platit, budou muset nechávat vozidla poměrně daleko od center a dojít po svých.

Dále by mne velice zajímalo, zdali bude Městská policie kontrolovat parkovací lístečky za okny, či zda se na tuto činnost přijmou další zaměstnanci radnice. Pokud by totiž tato kontrola neprobíhala, bylo by umístění automatů jen vyhazování peněz z rozpočtu města.

Domnívám se však, že městští strážníci budou po celou svou službu chodit kolem automatů a hlídat, aby zde náhodou někdo neparkoval bez zaplacení. Na to však jejich počet asi stačit nebude a pokud ano, pak až do této doby bylo 24 strážníků včetně ředitele MP zcela zbytečných a peníze z rozpočtu za MP byly vyhozeny do vzduchu.

Takže se zřejmě budou přijímat strážníci další. Nevím to, ale lze to předpokládat. Již nyní nás všechny stojí MP více než 15 milionů korun ročně. O kolik strážníků se bude muset jejich počet navýšit, aby hlídali placení? A kolik se tím zvednou náklady města? To vše nám ukáže jenom čas.

Nikdo z veřejnosti, ale ani ze zastupitelů, neviděl ani návrh smlouvy mezi městem a firmou. Víme jen, že by za dva roky město zaplatilo něco kolem milionu korun. Nevíme ani, jakou část z vybraných peněz obdrží město a jakou část firma. Nikdo z rady města se ani nenamáhal tuto informaci poskytnout zastupitelům.

Proto kolega zastupitel a poslanec Stanislav Huml zaslal starostovi města Ondřeji Přenosilovi e-mail, ve kterém žádá tuto smlouvu. Kdy a zdali vůbec mu bude poskytnuta, byť na to má ze zákona právo, se teprve uvidí. Každopádně, pokud by smlouvu obdržel a poskytl mi ji, zveřejním ji. V jiném případě se sám na starostu se stejnou žádostí obrátím, coby zastupitel a smlouvu zveřejním, tedy alespoň její finanční toky.             

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.