Město očima nezávislého člověka

Kdo vlastně rozděluje město?

09.06.2013 11:23

Před časem jsem hovořil na veřejném zasedání zastupitelstva o problému Staré Boleslavi. Tehdy šlo o vznik další pískovny u jatek. Starosta Ondřej Přenosil tehdy prohlásil, že se nejedná o problém Staré Boleslavi, ale o problém města, protože on bere obě městské části jako jedno město a nikdy to necítil jinak.

Zároveň prohlásil, že nemá rád, když kdokoliv dělí město na Brandýs nad Labem a Starou Boleslav. Ano, má pravdu. Obě města jsou již od roku 1960 jediným městem. Jenomže praxe je naprosto odlišná.

Nedávno jsem četl na internetu diskuzi. Tazatelka hodlala koupit ve Staré  Boleslavi domek a ptala se lidí, jak se ve Staré Boleslavi žije. Odpovědi mnoha lidí se vzácně shodovaly. Psali, že se ve Staré Boleslavi žije klidně, pokud by se domek nenacházel u eventuelní nové pískovny. Dále ale psali, že v této části města není žádný městský úřad, žádná pořádná prodejna potravin, o těch ostatních s dalším sortimentem ani nemluvě. Lidé, podle jejich názorů, mladší lidé, psali, že pokud někdo ze Staré Boleslavi nemá auto, nic si nemůže koupit. O Normě se vyjadřovali velice nelichotivě.

Když se konalo v brandýském kině shromáždění občanů města kvůli možné výstavbě OC Kaufland v Zahradnické ulici, vystoupila dáma ze Staré Boleslavi s názorem, že Brandýs má supermarketů několik, zatímco v Boleslavi není nic. Tím, že by se umožnila v Brandýse výstavba dalšího OC, by se Boleslav odsoudila k nutnosti nakupovat opět pouze v Normě.

Ta dáma měla, podle mne, naprostou pravdu. Tím, že se zamítla výstavba OC v Zahradnické, nastolila se situace, že by nějaký řetězec využil nabídky města k výstavbě OC ve Staré Boleslavi. Kaufland tam však nechce. Jenomže není přece jenom Kaufland.

Stará Boleslav má víc než pět tisíc lidí a není zde jediný supermarket, Normu opravdu nepočítám. Vezměme si například Hostivici, jak se o nic zmínil jeden čtenář Brandýských novin.  Tam žije přes sedm tisíc lidí. Je tam naprosto stejná situace jako ve Staré Boleslavi, většina obyvatel jezdí pracovat do nedaleké Prahy a přesto tam byly dva velké supermarkety, Penny a Lidl. A před necelým rokem se tam otevřel další velký supermarket, tentokrát Tesco.

Všichni se uživí a prosperují. Tak proč by, proboha, nemohl být podobný supermarket i ve Staré Boleslavi? Vždyť tam by přece jezdili nakupovat lidé z okolních vesnic, kteří to mají do Boleslavi daleko blíž nežli do Brandýsa.

Tím, že by zastupitelstvo většinou rozhodlo o směně pozemků pro Kaufland, by fakticky přispělo na rozdělení měst. Na obchodně perfektně obsazený Brandýs a chudou Popelku Starou Boleslav. Každý zastupitel, který zvedne ruku pro směnu pozemků, dá zároveň najevo, že pro něj jsou lidé ze Staré Boleslavi druhořadými obyvateli města. A těm přece jedna umrněná Norma stačí!

Tak kdo vlastně rozděluje město? Lidé? Já? Nebo ti, kteří svým hlasováním znemožní lidem ze Staré Boleslavi chodit nakupovat důstojně a s velkým výběrem? I o tomhle totiž hlasování zastupitelstva bude.

Nedávno mi napsal jeden z čtenářů Brandýských novin, že články o Kauflandu jsou již únavné a navíc zápští zahrádkáři měli pozemky pouze pronajaté. Jenomže problém nespočívá pouze v zabrání zahrádek a výstavbě obchoďáku, problém spočívá i v náhledu na jednu část města a přístupu k potřebám celé třetiny obyvatel.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.