Město očima nezávislého člověka

Kdo vlastně vyhrál Probošťák?

27.03.2012 12:17

Veřejnou soutěž o nového nájemce rekreačního areálu na Probošťáku vyhrál podnikatel Sůva. Nabídl městu největší investice. O problémech, které by mohly nastat, především při výstavbě domů, vzhledem ke znění zákona o nemožnosti existence jednoho vlastníka pozemku a druhého, vlastnícího nemovitost, jsem již psal. Podle vyjádření místostarosty Jiřího Nekvasila v současné době pracuje AK Pejchal na znění nájemní smlouvy. Dokonce zazněla slova i o tom, že by se mohlo jednat o stavby dočasné, kde ustanovení zákona o různých vlastnících neplatí. Smlouvu jsem ještě neviděl ale vidět ji budu chtít.

O tom, kdo je a jak se podnikatel Sůva chová, vyplynulo jasně z rozhovoru s několika přítomnými občany města na veřejné schůzi zastupitelů. Sůva od obce Skorkov odkoupil střelnici a část lesa Na Praporci. Součástí tohoto pozemku je, jak říkali lidé, kteří tam mají nemovitosti, i jediná přístupová cesta k několika parcelám a dvěma obytným domům. A přesto podnikatel umístil na tuto cestu závoru a odmítá tam lidi pouštět. „Řešíme teď jinou možnost, jak se ke svému majetku dostat,“ řekl mi jeden z majitelů nemovitostí v těchto místech.

Na místě jsem v posledních měsících nebyl, ale vzhledem k tomu, že informátora znám řadu desetiletí a věřím mu, předpokládám, že by si takhle závažnou skutečnost nevymyslel. Jestliže se Sůva dokáže takovýmto způsobem chovat k lidem, kteří v uvedené lokalitě mají své nemovitosti po řadu desetiletí, jak se asi bude chovat k veřejnosti na Probošťáku? Také tam přestane občany města, ale i další zájemce o koupání a rekreaci z okolí nebo z Prahy, pouštět? Neudělá si z Probošťáku soukromý areál pro své VIP přátele? Peněz na to má dost!

Domnívám se, a jsem o tom naopak pevně přesvědčen, že výběrová komise, ve které seděl i Sůvův dobrý kamarád Procházka, za kterého Sůva po volbách velmi intenzivně plédoval včetně rozdávání a slibování funkcí ve městě, učinila špatné rozhodnutí. Podle sdělení jednoho ze členů komise měl zájem o Probošťák i jeden místní občan, který však neoplývá tolika penězi, takže nenabízel ohromné investice, ale u kterého byl předpoklad, že opravdu bude chtít na areálu vydělat nějaké peníze, především od široké veřejnosti a v co nejvyšším možném počtu. 

Lidé se již nemohou chodit koupat na dříve oblíbené Očko, zamezil tomu vlastník pozemků Tapas Borek, neblíží se doba, kdy se normální lidé již nedostanou ani do městského rekreačního areálu?

Podle znění rybářského zákona mají členové rybářského svazu právo volného přístupu k vyznačenému lovnému rybářskému revíru. Teda jak na Očko, tak i na část Probošťáku, který je za golfovým hřištěm, ale i na ten původní a nejstarší Probošťák. K vodě za golfové hřiště se již rybáři nedostanou, bývají majitelem vyhnáni. Na Očko musejí pěšky, příjezd autem je znemožněn, stejně jako rekreantům, také majitelem okolních pozemků.

„Stalo se již, že jeden náš člen, rybář, chtěl jet na ryby na Probošťák, do městského areálu. Brána byla zamčena a bylo mu řečeno, že se jedná o soukromý pozemek,“ řekl během schůze zastupitelů činovník MO Českého rybářského svazu Bohumil Javůrek.

Znamená to, že město, a především jeho boleslavská část města, bude soukromou doménou několika podnikatelů? Znamená to, že lidé již nebudou moci jít k vodě, do lesa na houby či na procházku, že si již rybáři nebudou moci jít zachytat ryby na vyznačený revír jenom proto, že pozemky vlastní jakýsi podnikatel nebo firma?

Asi ano. A lidé ve městě? Vy jen řádně plaťte daně, co možná nejvyšší, zdržujte se doma, poslouchejte řvoucí a smrdící pískařské náklaďáky a buďte rádi, že vám ještě ty vaše domečky, vlivem otřesů, nepopraskaly natolik, že by spadly!

Toto jakoby vzkazuje vedení města svým občanům. Podle rozhodnutí koalice tomu vše nasvědčuje.

A to jsme kdysi cinkali klíči a volali po svobodném, spravedlivém a lepším životě.

To jsme to dopracovali!

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.