Město očima nezávislého člověka

Kníže Boleslave, ochraňuj naše město!

16.10.2014 10:33

V povolební době to v politickém zákulisí vře. Je to zcela pochopitelné, jde o hodně. Jde o ovládnutí téměř osmnáctitisícového města, jde o moc, která je pro některé lidi až příliš sladká, jde o peníze. O velké peníze, a o ty, jak kdysi říkal exprezident Klaus, jde vždy až v první řadě. V případě Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi jde o téměř půl miliardy ročně.

A co se týče moci? Pojďme si společně zaspekulovat. V minulém volebním období se po prvotní počáteční době dostal do funkce místostarosty generál Nekvasil. O tom, jak se choval, jaký způsob jednání praktikoval, jsem psal celou řadu článků. Poznali to i občané – voliči a ocenili jej po zásluze. Nebyl zvolen. Před volbami se v kuloárech říkalo, když se proslechlo, že do boje o město vstupuje další generál, tentokrát ministr obrany Nečasovy vlády Picek, že se oba generálové jaksi nemusí, že je mezi nimi rivalita. A tady může být jádro pudla.

Generál Nekvasil dosáhl na funkci místostarosty, generál Picek má vyšší ambice, chtěl by se stát rovnou prvním mužem města, starostou. A teď se dostávám ke kuloárovým informacím. Podle nich proběhlo jednání mezi vítězem voleb sdružením Naše dvojměstí Zdeňka Adámka a druhým sdružením v pořadí, Podporou občanů právě generála Picka. A vítěz voleb dostal nůž na krk. Buďto budete souhlasit se starostou Pickem, nebo vás obejdeme, spojíme se s ODS a TOP 09 a starostou bude stejně generál Picek.

Těžká volba pro partu kolem Zdeňka Adámka. A tak údajně došlo k dohodě. Starostou bude generál Picek, místostarosty pak Zdeněk Adámek a Petr Kváča z Našeho dvojměstí, a aby si generál pojistil potenciální rebelku ve svých řadách, Ivanu Čiernou – Peterovou, opět, pokolikáté už?, bude utvořeno místo třetího místostarosty, právě pro ni. Ambice dalšího generála budou naplněny, obě vítězná sdružení, disponující těsnou jedenáctičlennou většinou, budou na vládě ve městě participovat a my, občané města uvidíme, jak si tato koalice povede.

Má to však jednu pikantnost, vlastně dvě. Tou první je účast v zastupitelstvu mistra světa ve veslování Ondřeje Synka. Jak známo, každý světový sportovec tráví většinu času na zahraničních závodech a v tom případě by těsná většina v zastupitelstvu vzala za své. Takže zřejmě nastane čas na odstoupení Ondřeje Synka ze zastupitelstva, posloužil jen jako tahák hlasů do voleb, a na jeho místo nastoupí první náhradník z tohoto uskupení, který již bude na zasedáních zastupitelstva vždy přítomen, aby koalice měla zachovánu většinu. Myslím si, že to tak dopadne.

Druhou pikantností je to, že v opozici se tím pádem rázem ocitnou jak ODS, TOP09, zástupce sportovců i Nezávislých 2014, tak i ČSSD. Pro sociální demokraty to bude velice těžká úloha. Od počátku jsme, s kolegou Humlem, deklarovali, že budeme podporovat Naše dvojměstí, ale já osobně nebudu moci podporovat vojáky, a teď babo raď! Nastoupí tudíž alternativa střídavé podpory a odporu. Dobré návrhy, podané nově se tvořící koalicí, budu podporovat, návrhy prosazované vojáky, pokud s nimi nebudu souhlasit, budu odmítat. Jinak se zachovat nelze.

Pro naše město to nebude jednoduchá situace. Nevíme, s čím přijdou obě vítězná uskupení, nevíme, jak se budou tvářit například na účast opozice ve výborech a komisích, kde by opozice měla být, pokud bychom měli alespoň zachovávat zdání demokracie, zastoupena. To vše nám ukáže teprve čas. Jedno je ale jisté, pokud mé kuloárové informace hovoří pravdu, bývalá koalice zůstane mimo hru, a to mne opravdu těší a musím přiznat, že můj prvotní odhad nebyl přesný. I když, ještě zatím není nic jistého, do prvního, ustanovujícího zasedání zastupitelstva je ještě daleko a může se cokoliv změnit nebo přihodit. Budeme zkrátka čekat. Ale obávám se, že naše město by pomoc faktického zakladatele našeho státu, knížete Boleslava, opravdu potřebovalo.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.