Město očima nezávislého člověka

Koalice odmítla audit na investice nejen do počítačů

27.03.2012 12:13

Veřejné zasedání zastupitelstva v pondělí 26. března opět potvrdilo, že koalice ODS, TOP 09 a dva samostatní radní, funguje na sto procent. Při projednávání rozpočtu města, který byl schválen, jak se dalo předpokládat, vzniklo několik problémů. Stanislav Huml (ČSSD) se například pozastavil nad ohromnou částkou, kterou město vynaloží na pořízení softwaru a vůbec vybavení serverovny. Jedná se o částku téměř jedenácti milionů korun. Proto přednesl návrh usnesení, aby pořizovací cena byla zhodnocena nezávislým auditorem. Pro tento návrh zvedlo ruku osm opozičních zastupitelů, dva koaličníci se zdrželi a deset koaličních zastupitelů bylo proti auditu.

Stejně tak dopadly i další Humlovy návrhy, a to audit na smlouvu o údržbě veřejného osvětlení, která stojí město tři miliony ročně, a jak potvrdil Ladislav Antončík, který má tuto problematiku na radnici na starosti, jedná se o paušální platbu. Nezáleží tudíž na počtu provedených akcí na veřejném osvětlení, ale jedná se pravidelnou roční platbu.

Na můj dotaz, pokud je stále v platnosti smlouva o spolupráci s těžařskou firmou těžící na katastru města písek, kde se v rozpočtu objevují peníze od Tapasu, protože ani při velmi podrobném zkoumání rozpočtu včetně velmi podrobných komentářů k jednotlivým kapitolám rozpočtu, jsem nenašel o Tapasu a jeho platbách jedinou zmínku, mi starosta Přenosil odpověděl, že tyto platby jsou skryty v jiných kapitolách. Kde přesně jsem se ani já, ale ani občané, nedozvěděl.

Pro opozici, přesněji o její část, bylo nepřijatelné ani postupné vykupování zařízení restaurace a kuchyně v ceně přes tři miliony korun městem, přičemž letošní platba je stanovena na sedm set tisíc korun. Namísto toho, jak je obvyklé v podnikatelských kruzích, aby si neúspěšný restauratér provozující restauraci na zámku, sám našel dalšího zájemce o tento prostor a s ním si dohodl odstupné za vynaložené investice, město, a tím my všichni, občané města, mu špatný podnikatelský záměr zaplatíme ze svých daní.

Již šestnáct let spravuji majitelům jeden z pražských komerčně využívaných domů. Je zde celkem osmatřicet nájemců včetně lékařů, ale nikdy jsem nesáhl k tomu, abych odkupoval vnitřní zařízení jednotlivých prostor, když se podnikateli přestalo dařit. Pravda, vždy jsem sám zajistil dalšího nájemce, ale do odkupování, odstupného a dalších jednání při přebírání nebytových prostorů, jsem zásadně nezasahoval. Proč se město nechová stejně?

Vystoupení Miroslava Písačky (TOP 09), ve kterém tvrdil, že se restaurace musí vyplatit vzhledem k návštěvnosti zámku, je podle mého názoru scestné. Brandýský zámek, byť se jedná o jediné císařské sídlo v republice kromě Prahy, dlouhodobě trpí malou návštěvností. Ať se nám to líbí či nikoliv, nepatří mezi velmi často vyhledávané objekty. Proto se domnívám, ale přitom bych se velice rád mýlil, že se zámecká restaurace nestane nikdy tak vyhledávaným a oblíbeným místem, aby mohla prosperovat. Navíc, a teď mám na mysli místní občany, když se současným opatřením zcela zamezily parkovací možnosti poblíž zámku.

Podpořil jsem, a zvedl pro to ruku, nákup lesa v Houštce za 5. 250 tisíc korun, zvláště poté, co teprve na veřejném zasedání zastupitelů nám bylo řečeno, že se jedná prakticky o celou Houštku. Jenomže již při cestě domů jsem obdržel informaci, že tento prodej lesa městu by nemusel být až tak křišťálově čistý, že by se mohlo jednat o stejný problém, jako při nákupu pozemků městem od nemocnice, za vlády tuneláře Vojtíška, který je získal zadarmo v rámci privatizace nemocnice za neuvěřitelně nízkou cenu sedmi a tři čtvrtě milionu korun a městu pozemky prodal za osmatřicet miliónů.

Po tom, jak to ve skutečnosti s lesními pozemky v Houštce je, budu pátrat, spolu s poslancem Humlem a o výsledku pátrání budu na těchto stránkách veřejnost informovat.

Podle zákona o obcích o prodeji či nákupu nemovitostí města musí rozhodnout zastupitelstvo, takže ještě zdaleka není jisté, zdali se les v Houštce opravdu koupí. Zato jsem si téměř jistý, že ze svých daní zaplatíme podnikateli v zámecké restauraci ze svých daní její vnitřní zařízení, koalice má dvanáct hlasů, bohužel.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.