Město očima nezávislého člověka

Koalice prodá i poslední městské byty

27.03.2012 12:15

Součástí jednání zastupitelů bylo i odsouhlasení prodeje bytů v domech poblíž sídliště Na Kloboučku. Jedná se o domy, ve kterých bylo před několika lety za pomoci státu vybudováno několik půdních nástaveb včetně velmi luxusních mezonetových a velkých bytů.

Podle zákona se tyto byty nesmějí dvacet let prodat. Zato se mohou prodat byty původní, i když se předtím musí sjednat se státem zvláštní smlouva. Stane se to, že původní byty se prodají, ale nástavby budou stále v majetku města. Jak to bude s fondem nutné údržby a oprav těchto domů bude velmi složité, jestliže bude dům mít dva vlastníky.

V diskuzi jsem se ptal starosty Ondřeje Přenosila, kolik vlastně městu zbude bytů po prodeji zmiňovaných domů. „Praktický žádné,“ zněla odpověď.

Město je tady pro své obyvatele a radnice se k nim má chovat tak, aby uspokojila jejich zákonné nároky. Není tomu tak, že občané jsou jakýmisi rukojmími radnice. Součástí starosti města by mělo být i to, aby disponovala byty pro naléhavé sociální případy. Nejen pro mladé rodiny, ale i pro seniory, jejichž velmi nízké a stále se snižující důchody, nejsou schopni byt odkoupit nebo hradit velmi vysoké nájemné v soukromých bytových domech.

Tím, že město fakticky již žádné byty vlastnit nebude, zavřelo pro tyto sociální případy jednou provždy dveře.

Dokonce vyjádření odboru majetku města, které rada i zastupitelstvo obdrželo, se stavělo proti prodeji posledních bytů, které ještě město má. Nebylo to však nic platné. Koalice ODS, TOP 09, ale i dva samostatní radní, kráčí přesně v intencích doktríny ODS, že by město nemělo vlastnit žádné byty. A tak i přes nesouhlas opozičních zastupitelů koalice prodej posledních městských bytů odsouhlasila. Bůh teď opatruj lidi, kteří by se dostali do kritické sociální situace, město jim nepomůže, raději zaplatí podnikateli za neúspěšný podnikatelský záměr a odkoupí jeho zařízení restaurace.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.