Město očima nezávislého člověka

Koalice těží z roztříštěnosti opozice a z přeběhlíků

20.10.2012 12:18

Situace ve městě není dobrá. Vládnoucí koalice, za vydatné pomoci dvou přeběhlíků, si s občany města dělá co chce.

Příkladem nechť nám jsou dva příklady. Tím prvním příkladem arogance rady města a naprostým pohrdáním názory občanů je vznik placených parkovacích zón a umístění parkovacích automatů. Jistě, zákon porušen nebyl, na to má rada města až příliš dobré právníky, ale demokratický přístup k občanům hořce zaplakal.

Vznik placených parkovacích míst je v kompetenci rady města, nicméně rady města, které ctí demokratické principy, by se chovaly naprosto jinak. Před striktním zavedením placeného parkování by nejprve s občany, ale i se zastupiteli, vedla dlouhodobou a demokratickou diskuzi. Dokonce bych, kdyby bylo placené parkování před zavedením, diskutováno s veřejností a zastupiteli, navrhoval místní referendum. Vždyť se nejedná jenom o mimoměstské řidiče, kteří neplacených parkovacích míst využívali, ale především o občany města.

Přístup rady města k občanům jasně vyjádřil místostarosta Jiří Nekvasil, když prohlásil, že až bude mít opozice jedenáct hlasů, může klidně placené parkování zrušit. Podle mne to je arogance a pohrdání občany nejvyššího řádu. Jenomže se místostarostovi nelze divit. Opozice je totiž naprosto bezzubá a roztříštěná. Podle počtů zastupitelů se sice uvádí, že ODS má šest mandátů, TOP 09 čtyři mandáty a tuto koalici podporují dva přeběhlíci bez doporučení svých mateřských stran, Procházky a Daška, což dohromady činí bohatě stačících dvanáct hlasů.

Podívejme se ale, jak v různých případech hlasuje zbytek zastupitelstva, tedy devět tak zvaných opozičních zastupitelů. V mnoha případech zvedají ruce i při takových záležitostech, které městu nijak neprospívají. Například hlasování o nákupu zařízení zámecké restaurace a úhrady investic do nebytového prostoru. Město by, podle zvyklostí v soukromé sféře, vůbec nemuselo nájemci, kterému se v podnikání nedařilo, dávat ani korunu. A přesto pro tento návrh zvedli ruku někteří tak zvaní opoziční zastupitelé.

Nebo hlasování o zcela zbytečném nákupu Houštky, v době, kdy město nemá peníze na další rekonstrukce ulic či kanalizace, vždyť i dnes, v jedenadvacátém století, jsou ve městě ulice, kde nejen, že není odpovídající povrch ulice, ale není zde vůbec zavedena kanalizace. Na to peníze nejsou, na nákup Houštky se 5,3 milionů korun v rozpočtu našlo.

A opět pro tento návrh hlasovali i opoziční zastupitelé. Dobře se koalici vládne, když ji podporují i ti, kteří měli zcela odlišné volební programy. Vždyť dnes v zastupitelstvu tvoří tu opravdovou opozici jenom čtyři lidé – Ivana Čierná – Peterová, Benda, a Huml s Kapalem. Smutné zjištění. I kdyby se rozkrájeli, se způsobem vládnutí rady a koalice neudělají vůbec nic.

Mějte všechny tyto skutečnosti na paměti, čas běží jak splašení a ani se nenadějeme a budou zde další komunální volby. Je víc nežli nutné, aby co největší počet lidí chodil na jednání zastupitelstva a pozorně sledoval kdo a jak zájmy lidí obhajuje a prosazuje. Jinak, než volbami, se u nás ve městě nezmění vůbec nic a lidmi se bude neustále pohrdat.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.