Město očima nezávislého člověka

Komentář k volbám

16.10.2012 13:05

Krajské a část senátních voleb se vždy vyznačují nejmenší volební účastí. U voleb do kraje je to možná i tím, že lidé – voliči, jednotlivé kandidáty fakticky neznají. Maximálně jednoho či dva kandidáty z jejich města a okolí, a to je vše. Ty ostatní neznají vůbec. Domnívám se, že po zrušení krajů těsně po listopadu 89 bylo správným řešením a tehdejší rétorika, že krajští zastupitelé a představitelé jsou lidem v obcích příliš vzdálení, aby mohli znát problematiku jednotlivých obcí a měst, byla oprávněná.

Tehdy, a podle mého názoru správně, se hovořilo o tom, že nejlepším propojením měst a obcí s vyšší státní správou jsou okresy. Posléze však politici, aby se snáze dostali k větší moci a penězům, kraje opět obnovili. Původní krajské majetky se rozkradly, aby se po obnovení krajů opět ohromnými náklady celá struktura  vybudovala. Okresní úřady se zrušily.

Senát byl u nás zaveden pro jakousi pojistku demokracie, říkalo se. Pravda je však úplně jiná, ze senátu se stala pouze trafika pro vysloužilé či neúspěšně v parlamentu působící politiky. Pokud by měl mít senát opravdu úlohu horní komory, museli by poslanci sněmovny, tedy dolní komory parlamentu, přehlasovávat veto senátu nikoliv většinou 101 hlasů, ale ústavní většinou. To však není, a tak je senát naprosto zbytečný a lidé to vědí,  proto k volbám do senátu chodí jen málo.

Při podrobném studiu výsledků letošních krajských voleb se ukázalo několik velice zajímavých faktů. V našem okrese Praha – východ se v celkových výsledcích voleb ukázalo, že Praha – východ je snad nejpravicovějším okresem v republice. Celkově zde totiž zvítězila ODS s 20,59 % platných hlasů, následovala TOP 09 + starostové s 16,99 % hlasů a teprve na třetím místě se umístila vítězná ČSSD s 15,36 platnými hlasy.

Podle výsledků voleb ve větších městech našeho okresu, ve většině případů zvítězila právě ODS, někde dokonce celostátně propadnuvší TOP 09 a někde KSČM, ta povětšinou v malých obcích. Sociální demokracie z větších měst zvítězila pouze v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi.

Například i ve městech, kde je nejvíce členů ČSSD, například Tehov, Říčany či Čelákovice, zvítězila ODS. Jak je to možné? Vysvětlení existuje pouze jediné. Tamější členové sociální demokracie zřejmě pracují špatně.

Domnívám se, netvrdím, že to tak je, pouze se domnívám, že velkou zásluhu na výsledcích krajských voleb v okrese ovlivnily dvě skutečnosti. Tou první může být fakt, že radnice v režii ODS, a pravice vůbec v některých městech, funguje ve vztahu ke svým občanům lépe než u nás. A tou druhou skutečností pak může být i to, že sociální demokracie nedokázala občanům své cíle, programy a snahy dostatečně prezentovat.

Naše radnice, plně v režii ODS a TOP 09, se s občany příliš nebaví a na jejich přání a námitky nebere ohled. Příkladem nechť je petice občanů proti umístění parkovacího automatu u staroboleslavské drogerie. Možná proto byl Brandýs – Stará Boleslav výjimkou na okrese a ČSSD zde zvítězila. A je docela možné, že k tomuto vítězství přispěly i opoziční noviny Kurýr a tyto stránky, na kterých se denně prezentuje konání, jednání a přístup radnice vůči svým občanům.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.