Město očima nezávislého člověka

Komentář

05.11.2012 10:23

Lidsky Daška naprosto chápu

 

Po celá léta jsem týden co týden zveřejňoval v novinách své komentáře, glosy a úvahy. Za ta léta si na to čtenáři zvykli a došlo to dokonce tak daleko, že si mé komentáře vystřihovali a lepili do sešitů. Svědčila o tom celá řada dopisů a telefonátů.

Chtěl bych se k této praxi po čase vrátit na těchto stránkách. Ale je nutné několik vysvětlivek. Informace, články a novinky vycházející z mého pera na svých vlastních novinách nepodepisuji. Jsou to ověřené a relevantní informace. Komentáře, glosy a vlastní názory, které nevycházejí ze získaných informací, ale vyjadřují jen a pouze můj názor, budu podepisovat. A to je ten rozdíl.

Minulý týden opustil řady ČSSD bývalý předseda staroboleslavské místní organizace Josef Dašek. Důvodem jeho odchodu bylo tvrdošíjné  setrvávání na členství v radě města, která mnohými svými rozhodnutími šla proti představám lidí  se sociálním a především s demokratickým smýšlením.

Pepíka Daška znám po řadu desetiletí a vím, že to je slušný člověk. Tak proč ona tvrdošíjnost a nechuť odstoupit z rady? Vysvětlení může být jen jediné. Řadu let, to byl ještě starostou Daniel Procházka (SNK), usiloval Dašek o napravení křivdy města. To tehdy prodalo pozemky Na Panském soukromému vlastníku a Pepík Dašek tak měl odstřihnutý přístup ke svým pozemkům.

O nápravu usiloval dlouho a marně. Proto možná využil příležitosti a dostal se do rady města. Samozřejmě kromě osobní prestiže. Tam viděl možnost, jak dění ovlivnit. A proto se, podle mého názoru, drží v radě jako klíště. Svému cíli obětoval  přátele, stranu, kde působil, zkrátka vše.

Na posledním zasedání zastupitelstva se hlasovalo o směně pozemků  mezi městem a soukromým vlastníkem, aby vznikla přístupová cesta k jeho pozemkům. Neprošlo to o jediný hlas, pro tuto směnu bylo jen deset zastupitelů. Zdržel se někdejší člen ODS Vokurka a Písačka z TOP 09 byl dokonce proti. Stejně jako kompletní opozice.

Nevím, zdali to byla náhoda nebo úmysl, ale jedno je jisté. Koalice, která již nemá jistých dvanáct hlasů, ale pouze jedenáct, a to právě s Daškem, ho potřebuje, a tím, že směna neprošla, si radního Daška pojistila i do budoucna. Drží ho pořádně pod krkem. Co kdyby po realizaci směny, radu a koalici opustil? Pak by měla jistých jen deset hlasů, a to je málo.

Lidsky Pepíka Daška naprosto chápu. Má cenné pozemky v lokalitě, která je stavebním územím a nemůže je nijak využít. Strašně těžká situace. Kdyby však před zasedáním zastupitelů přišel jako chlap za svými, tehdy ještě, spolustraníky, jistě by ho podpořili a směna by se uskutečnila. Věřil však více koalici a dopadl jak sedláci u Chlumce.

Je mi to  upřímně líto. Byl jsem před lety u počátku jeho snažení a snažil se mu všemožně pomoci, protože byl v právu. A pomohl bych mu i tentokrát. Pepík však nepřišel, nezavolal.

Jak se mohla jinak ČSSD zachovat, nežli mu zrušit členství, pokud odmítal odejít z rady?

Nijak jinak to nešlo, a tak jsem s velmi těžkým srdcem, tu ruku zvedl. A znovu opakuji, je mi to moc a moc líto.

Vladimír Kapal  

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.