Město očima nezávislého člověka

Komu vlastně budeme platit parkovné?

07.09.2012 13:51

Rada města rozhodla o tom, že se na mnoha místech města bude muset platit za parkování. Kvůli tomu se budou instalovat parkovací automaty. Když nastal problém s výstavbou Kauflandu na jejich pozemcích a zvedl se odpor lidí, vedení města uspořádalo v brandýském kině shromáždění a diskuzi. Dokonce to točila televize, byť velmi zkresleně a neobjektivně. 

V podobném případě, kdy přijaté usnesení sedmi lidí v radě ovlivní, a to velmi negativně, celé město, na rozdíl od Kauflandu, který se týkal jen brandýské části města, a to ještě nikoliv celé, se nic podobného, jako by byla celoměstská diskuze o placeném parkování, nestalo. Pouze se někde na oficiálních webových stránkách města objevil dotaz, či spíše žádost, o názory lidí. Četl to jenom málokdo, ono to také nebylo příliš vidět. 

Místostarosta Jiří Nekvasil nedávno prohlásil, a já u toho byl, že se rada takhle rozhodla, a tak to bude. Lidé prý sice budou půl roku na placené parkování nadávat, ale pak prý že si zvyknou. Nepřipomíná vám tento názor jinou dobu a jiný režim? Mně ano! 

Nikde jsem se nedozvěděl za jakých podmínek bude smlouva s firmou podepsána, pokud by ještě podepsána nebyla. Nikdo z občanů, ale ani z jejich zvolených zástupců – zastupitelů, se předem nedozvěděl, kolik peněz z parkování bude mít město a kolik firma. Stejně tak se nikdo nedozvěděl, co to vlastně ta City Parking Group s.r.o. je zač.

A tak se na to podívejme. 

Firma City Parking Group s.r.o. má sídlo v Praze 7 Korunovační ulici 103/6. V Obchodním rejstříku je zapsána od 1. října 2009. Dříve se tato firma jmenovala jinak, a to ACTIV Parking s.r.o. Zapamatujte si tento název, ještě o něm, bude řeč. Ve stejný den bylo firmě přiděleno i IČO a jako předmět podnikání toho je v rejstříku uvedeno strašně moc, namátkou: výroba, obchod, instalace a opravy elektrických přístrojů a strojů, elektronických a telekomunikačních zařízení. A dále: silniční doprava, ostraha majetku a osob a služby soukromých detektivů a další a další předměty podnikání. 

Původní firma Activ Parking měla sídlo v Kladně a byla napojena na ODS a bývalého hejtmana Petra Bendla. Jednatelem byl tehdy Jan Barabáš z Kladna. Dle údajů v Obchodním rejstříku mu funkce zanikla dnem 24.3.2010. Jednatelů bylo postupně dost, Petr Odrobina ze Želíz, ten skončil 5.9.2010, pak Josef Drebitko z Prahy, ten byl zapsán ve stejný den, co skončil předešlý jednatel a skončil dnem 5.9.2011. 

Současným jednatelem firmy je Roman Babka z Prahy Bubenče, do funkce byl zapsán dne 24.3.2010. Ale pozor, teď to přijde. Dalším ze současných jednatelů a tudíž majitelů je Michal Miroslav Wiklinski z Polska, den zápisu do funkce – 29.3.2011. 

Ale není z Polska sám, dalším jednatelem je Pawel Sokolowski, den zápisu 5.9.2011, což znamená, že firma je fakticky polská. Ale ani to ještě není vše, členy dozorčí rady jsou lidé ze Slovenska, z Prahy, dokonce i z USA a především z Polska. 

Skutečným vlastníkem polské firmy je však firma Activ Parking Group Holding S.P. Lucemburk, sídlící na adrese Rue Charles Martel 58, L – 2134, Lucemburské velkovévodství. Tento holding vložil do firmy částku 57.395.000 Kč a Obchodní rejstřík uvádí, že obchodní podíl této firmy ve firmě City Parking Group s.r.o. je 100 %. 

Takže pražská odnož firmy patří Polákům a ti všichni pak firmě z Lucemburska. Paráda, což?

V Obchodním rejstříku se pak u všech napojených firem, ať už z Česka, Polska nebo Lucemburska, uvádí celá řada zástavních práv ve prospěch České spořitelny. A abych nezapomněl, adresa polské firmy vlastnící tu pražskou je: City Parking Group Sp z.v.o. Grudzias, Budowlanych 3, 86 – 300 Polská republika. V současné době má u České spořitelny úvěr ve výši 22.312.000 Kč a existuje zástavní právo na majetek firmy. Dále se však v Obchodním rejstříku uvádí, že tato polská firma má u ČS úvěrový limit do výše 30 milionů korun. 

To vše tedy znamená, že peníze, a o ty firmě jde přece vždycky v první řadě, za parkování ve městě půjdou ven, do Polska nebo do Lucemburska, a to ještě nevíme, kolik procent z vybraných peněz od vydíraných brandýskoboleslavských občanů zůstane nakonec v městské kase.

Moc by mě to zajímalo a o smlouvu se budu zajímat. 

A nyní se vracím zpět k původní firmě Activ Parking Group. Ta něco podobného zkoušela již v minulosti, to snad ještě byla alespoň česká. V roce 2007 chtěla parkování pomocí automatů provozovat v Lysé nad Labem. Podobně proradná radnice tehdy s firmou podepsala smlouvu na deset let s tím, že 80 % výtěžku by patřilo firmě a pouhých 20 % městu, aniž by o tom občané mohli spolurozhodovat. 

V Lysé se tehdy zvedla vlna odporu, lidé se zkrátka proti vydírání zvedli, sjednotili, založili občanské sdružení a za pomoci několika slušných zastupitelů, vedli s vedením města tvrdý a nesmiřitelný boj. Dokonce se za ně postavil tehdejší radní a člen ODS Hynek Fajmon, současný europoslanec a od ODS dostal tehdy řadu výhrůžných sms od dalších členů ODS, že poškozuje zájmy strany, neboť firma je spojená právě s hejtmanem Bendlem. Nicméně Fajmon se tehdy projevil jako statečný chlap a vytrval, stejně jako ostatní vzbouřivší se zastupitelé a většina lidí ve městě. 

A jak to dopadlo? I přes soudy, kam je firma poslala, to lidé vyhráli a firma se musela pakovat. Nyní to mají v Lysé tak, jak se pro dobré vedení města, myslící na své občany a voliče, patří. Kromě parkovacích zón u výstaviště, kde se samozřejmě platí, neboť se na každotýdenní výstavy sjíždí strašná spousta aut, je ostatní parkování pro místní zdarma. Tedy zdarma úplně ne, místní lidí musejí každoročně zaplatit poplatek padesát korun a mohou parkovat, kde chtějí a zadarmo. 

Parkoviště u výstaviště provozuje poctivá firma, takže Lysá z něho má každoročně příjem

420 tisíc korun do kasy. A lidé nejsou odíráni a vydíráni žádnými parkovacími automaty a na to, aby si někdo z mimoměstských na náměstí nedělal celodenní parkoviště, dohlíží pečlivě Městská policie. Vždyť ji právě proto mají. 

Domnívám se, že město tvoří lidé, nikoliv sedm radních. A lidé by měli sami rozhodnout, zda se chtějí nechat odírat automatickými zloději pro zisk někoho ze zahraničí nebo ne. 

Pojďme cestou Lysé nad Labem z roku 2007 a postavme se proti vzniku placených míst na veřejných prostranstvích jen pro něčí zisk. Věřím, že i u nás se najdou lidé, kteří se zvůli mocných nebojí postavit. Placené parkování na veřejných prostranstvích je zhůvěřilost a vydírání, necháme si to zase líbit?

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.