Město očima nezávislého člověka

Lázeňská bude mít nové lampy

26.10.2012 11:36

Prostřednictvím místostarosty Nekvasila předložil Odbor územního rozvoje a památkové péče radě města návrh na vyhodnocení veřejné zakázky malého rozsahu na zhotovitele akce Rekonstrukce veřejného osvětlení v ulici Lázeňská.

Obeslány byly čtyři firmy: AVE CZ Praha 10, Elektroexpres ze Staré Boleslavi, JTS CZ  z Brandýsa a Martin Malý – Elektro též z Brandýsa.

Všechny čtyři firmy zaslaly na radnici své nabídky a hodnotící komise vybrala firmu s nejnižší nabídkou. Podle očekávání podala nejnižší nabídku firma AVE CZ, a to

876.749,44 Kč. Tato firma má však sídlo v Praze, takže daň ze zisku za tuto akci půjde opět mimo město, na rozdíl od ostatních tří firem, které mají sídlo ve městě.

Bohužel takto dopadá většina poptávkových řízení, neboť místní firmy nejsou tak velké, jako ty pražské, a tudíž nemohou přistupovat mnohdy až na neskutečně nízké ceny, což je pro hodnotící komise vždy to nejdůležitější kritérium. V naprosté většině těchto zakázek však stejně nakonec dojde k uzavření dodatků na vícepráce, a tím se velice často dostane konečná cena nad hranici cen, které nabízejí místní firmy. Příkladem nám může být revitalizace brandýského náměstí, kde se konečná cena též vyšplhala nad vítěznou původní cenu a nikoliv o zanedbatelnou částku.

Domnívám se, že v deklarované podpoře místních podnikatelů, jak to měly strany koalice ve volebních programech, kteří platí daně do města, by mohla být výše nabízené ceny nikoliv zásadní otázkou, ale jenom jedním z posuzovaných aspektů. Tím, že by město možná uhradilo místní firmě o něco více peněz, by však od ní za tu kterou zakázku v konečné podobě toto navýšení stejně dostalo zpátky, a to právě formou daní.

A právě tento aspekt osobně považuji za podporu místních podnikatelů. V celé řadě zakázek malého rozsahu, které rada města od počátku letošního roku vypsala, je místních firem méně nežli pověstného šafránu.

Mluvil jsem s jedním z podnikatelů z města, a ten mi sdělil, že se již delší dobu výběrových řízení nezúčastňuje, protože to stejně nemá cenu. Nikdy nebyl vybrán. A to vypovídá o mnohém.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.