Město očima nezávislého člověka

Les u Praporců je ohrazen téměř čtyřmi kilometry pletiva

07.11.2013 16:28

V době, kdy se začaly v restitucích vracet lesy, tvrdili tehdy ministerští úředníci, že byť bude les soukromý, chodit do něj veřejnost stále bude moci, neboť existuje lesní zákon, který to zaručoval. Později se začaly lesy i prodávat a tvrdilo se totéž.

Jenže čas plyne, zákony se mění, a tak na jedné straně se musejí, například při výstavbě nových sídel, zachovávat koridory, po nichž by mohla přirozeně migrovat zvěř, ale na straně druhé se u soukromých lesů nemusí dodržovat vůbec nic.

Již několikrát jsem informoval o tom, co se děje na Praporci. Popírá to nejen stále platící zákon o migraci zvěře, a to i vysoké, ale i zdravému rozumu. Normálním lidem se zase potvrdil fakt, že kdo má peníze, zákony na něj neplatí. Les u Praporců je totiž oplocen téměř čtyřmi kilometry plotu z pletiva, takže se vysoká skrze něj nemůže nijak dostat, jediný způsob, jak by se třeba srnky, kterých je u nás hodně, mohli dostat do lesů kolem nádraží a dále směrem na Lhotu, je přechod přes silnici vedoucí do Skorkova. A co taková srnka dovede udělat v noci s autem, víme všichni.

Lidé, kteří mají v sousedství parcely nebo dokonce dům, prožívají pravé a nefalšované inferno. Příjezd k nemovitostem, byl tady bez problémů více než sto let, je oplocen a zamezen, takže se lidé musejí dostávat domů přes půl kilometru dlouhou průrvou mezi stromy ze silnice vedoucí od maltovny na Vesteckou. V době deště či sněhu to musí být opravdu zážitek.

A navíc, ze zákona musí každý, trvale hlášený obyvatel města, platit za svoz popelnice. Takže nešťastníci, kteří bydlí vedle souseda, který znemožnil vjezd popelářů k domu, musejí odpadky vyvážet do sběrného dvora, ale za popelnici platit musejí. Jinak by museli nosit každý koš půl kilometru přes les. A to jenom proto, že si někdo, kdo má peníze, myslí, že mu patří svět.

Škoda, veliká, ohromná škoda, že byť oblast Praporců patří do našeho města, katastrálně patří pod Skorkov. Kdyby patřil do Staré Boleslavi, dělal bych, coby zastupitel občanů města i nemožné, abych této zrůdnosti na Praporcích zabránil. Bohužel mandát platí pouze na území města, takže pokud si majitel lesa, jmenovat ho nechci, aby mi zase nevyhrožoval, ale všichni víme, o koho se jedná, dobře rozumí, případně něco vedlejší obci uhradí, nemůžu dělat vůbec nic. Navíc, Skorkovu může být šumafuk, co si majitel Praporců s lesem dělá, obec leží tak daleko od něj, že je to všem jedno. A tak se v místech, kde rostly nádherné hříbky a já na ně po léta chodil, vyroste osm vilových domů po stejné zbohatlíky. A ti chtějí mít kolem domů klid, a tak to odnesli starousedlíci.

Pokud by se v těchto místech opravdu mělo začít stavět, to už by byla jiná, oblast patří do správy města a jestli bych byl do zastupitelstva zvolen i na příští volební období, dávám tímto veřejný slib, že bych udělal vše, co by bylo v mých zákonných silách, abych výstavbě vil zabránil. Mám totiž les, přírodu, ale i hříbky, docela rád a vadí mně, jak se tady příroda doslova znásilňuje.     

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.