Město očima nezávislého člověka

Měřit by se mělo všem stejně

16.01.2014 12:03

Po komunálních volbách v roce 2010 vydržela dohodnutá tehdejší koalice pouze sedm měsíců. Poté se rozpadla, když okolnosti donutily k rezignaci tehdejšího místostarostu Vávru.

Konalo se pak několik zasedání, kuloárových jednání a dalších veřejných zasedání, která se protáhla až do brzkých ranních hodin, protože byla přerušována častými jednáními klubů a různými dohadovacími řízeními. Rozpadem koalice přišli o své funkce další dva místostarostové, Ivana Čierná – Peterová a Bohumil Javůrek.

Při jednom z mnoha dohadovacích jednání padl návrh, aby se stal místostarostou Stanislav Huml. Tím by se mohla vytvořit jedenáctičlenná koalice. Tehdy vystoupil jeden z členů dohadovacího týmu za ODS Martin Vokurka, že je proti zvolení Humla a tudíž nové koalice, protože Standa Huml je poslancem a na funkci místostarosty by neměl čas.

Podotýkám, že při této variantě by byla mocichtivá TOP 09 opět mimo hru, a to se jí samozřejmě nelíbilo, a proto stanovisko Vokurky potvrdili i oba členové dohadovacího týmu za TOP 09, Nina Nováková a Jiří Nekvasil. Návrh samozřejmě spadl pod stůl a ejhle, vynořil se další, aby vznikla koalice právě s topkou a za kolaborace dvou tehdejších straníků ze stran původní koalice. Stalo se a na světě bylo funkční zařazení obou topáckých vyjednavačů do funkcí místostarostů.

Vloni na podzim se však do sněmovny dostala i současná místostarostka Nováková. Jak to, že TOP 09 teď najednou nevadí, jako u případu Humla tehdy, že je zároveň místostarostkou a poslankyní? Že by TOP 09 měla k dispozici denně víc než 24 hodiny? Huml by prý byl stále mimo radnici a Nováková tam snad sedí a úřaduje?

Tehdy jsem musel s námitkou Martina Vokurky, bych nechtěně a nerad, souhlasit. Vyznávám však po celý život naprostou spravedlnost padni komu padni, a tak se nyní ptám: Jak to, že Nováková může vykonávat současně funkci poslankyně i místostarostky, když to u jiného nešlo? Je snad něco víc, nežli byl tehdy Standa Huml?

A kde je nyní, dnes už bývalý člen ODS, Martin Vokurka, s námitkou, že se poslanecká funkce s místostarostenskou neslučuje, především časově?

A proto na příštím veřejném zasedání zastupitelstva navrhnu usnesení zastupitelstva, kterým by byla poslankyně Nováková z této funkce odvolána. A jak to dopadne? Přijďte se podívat, bude to legrace. Dnes už to, co platilo tehdy, neplatí, dnes jsou totiž u nás ve městě u lizu ty správné strany, a tak můj návrh neprojde, a to i hlasy některých zastupitelů, kteří by se měli chovat opozičně, ale velice často a rádi na to zapomínají.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.