Město očima nezávislého člověka

Město hodlá pronajmout „dům hrůzy“ na náměstí

17.04.2012 10:21

Rada města se rozhodla všemi pěti přítomnými členy, omluveni byli Nina Nováková a Daniel Procházka, že zveřejní záměr města pronajmout památkově chráněný a značně zdevastovaný dům čp. 98 na brandýském náměstí.

Tento dům město prodalo již počátkem devadesátých let, pokud mne paměť neklame, tak to bylo v roce 1993, za tři a půl milionu korun soukromé osobě. Během let historický a památkově chráněný dům několikrát změnil majitele, aniž by se dočkal rekonstrukce. Posledním soukromým majitelem byl Vít, který dům nabídl městu v roce 2010 za neuvěřitelných 11,5 milionu korun.

Minulé zastupitelstvo, na své absolutně poslední veřejné schůzi, tento nákup odhlasovalo i s touto cenou, i když jsem z publika velmi hlasitě upozorňoval, že nejen cena, ale i celý nákup bude pro město dlouhodobým žroutem peněz. Na mou otázku tehdy památkář Kroupa sdělil, že cena za celkovou rekonstrukci by se mohla vyšplhat i na 80 až 100 milionů korun právě z důvodu předpisů památkářů na zachování historického rázu domu a dodržení stavebních postupů a materiálů, schvalovaných památkáři.

Stejně tak protestovali někteří tehdejší opoziční zastupitelé, kteří žádali, aby o eventuelním nákupu domu jednalo až nové zastupitelstvo, ale tehdejší koalice v čele s ODS si nákup prosadila.

Již v loňském roce se musela obnovit střecha za několik milionů korun a v letošním rozpočtu byla schválena investice do tohoto domu ve výši 8 milionů korun.

Záměr města na pronájem domu by měl být, dle zápisu z jednání Rady města ze dne 4. dubna, podmíněn investicí zájemce o pronájem s kompenzací nájemného.

O způsobu využití domu by měl informovat až zájemce o pronájem a zároveň investor, pokud se městu některý přihlásí. 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.