Město očima nezávislého člověka

Město nemůže prodat byty, není se co divit, jsou příliš drahé!

21.05.2013 11:02

V každém zápisu z jednání rady města v posledních týdnech se opakovaně objevuje snaha rady města prodat nebo pronajmout byty ve vlastnictví města. Nedaří se, situace tak koresponduje i jinými městy, nevyjímaje Prahu, kde jsou obecní byty taktéž příliš drahé, neprodejné a tudíž volné. A přitom především mladé rodiny nemají vlastní bydlení, protože na byty prostě finančně nedosáhnou.

Zatímco v době trvání regulace nájemného byl o byty zájem, neboť nájemné mohli lidé uplatit, po zrušení regulace nájemného vylétla cena bytů do astronomických výšin a staly se prakticky nedostupnými. Například nájemné za malou garsonku je nyní ve výši nájemného třípokojového bytu před ukončením regulace.

Tento jev, kdy města, naše město není výjimkou, naprosto rezignovala na ponechání si sociálních bytů s přijatelným nájemným, natož aby takovéto byty stavěla. A tak se zcela běžně stává, že se lidé, kteří přišli o práci nebo, v případě důchodců, kterým jeden z manželů zemřel a jeho důchod byl na hrazení bytů nezbytný, na úhradu nájemného a neustále se zvyšujícím cenám za služby a energie,, prostě nemají a mnohdy se stává, že jsou z bytu kvůli dluhům vystěhováni. A nikoho nezajímá, kam se podějí.

Rada města dne 6.3.2013 rozhodla o zveřejnění záměru na prodej volného obecního bytu o velikosti 2 + 1 o výměře 82,70 m2 v domě čp. 602 v Riegrově ulici a jedná se privatizovaný dům. Minimální cena byla stanovena na částku 1.305.656 Kč. K této ceně se však připočítával váznoucí dluh ve výši 121.373 Kč, který by musel potenciální zájemce uhradit městu též.

Do konce období, tedy do data 25.4. však městu nepřišla ani jediná nabídka a vzhledem k ceně se tomu ani nelze divit.

Ve stejném období vypsala rada města další záměr na prodej volného bytu, tentokrát se jednalo o byt velikosti 1 + 1 o výměře 37 m2v domě čp. 1550 v Brázdimské ulici. Rada města za tento malý byt o velikosti obývacího pokoje v rodinném domě částku 687.144 Kč. I na tomto bytu však vázne dluh ve výši 99.239 Kč. A stejně jako na byt předešlý, se ani na tento byt nepřihlásil vůbec nikdo. Vždyť takhle malý byt by za tuto cenu mohl koupit jenom blázen nebo podvodník, který by chtěl prát špinavé peníze.

Nyní, přesněji 7.5. se rada města rozhodla snížit kupní ceny bytů o 20 %, ale i nadále na zájemcích požaduje uhrazení dlužných částek. U bytu v Riegrově ulici nyní činí kupní cena 1.044.525 K, přičemž sleva činí 261.131 Kč. U bytu v Brázdimské ulici činí nyní po slevě cena bytečku částku 549.715 Kč, sleva je tudíž 137.429 Kč.

Rada města opětovně vypisuje na prodej bytů poptávkové řízení, ale osobně se domnívám, že bude opět neúspěšné a byty se radě města prodat nepodaří. Vždyť nyní nabízejí firmy dřevostavby, a skutečně nádherné, za cenu bytu 2 + 1, které město nabízí. Jistě, je k tomu nutná parcela, ale v případě hypotéky se lidem vyplatí investovat do svého, kde nebudou neustále pod kuratelou úředníků z města.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.