Město očima nezávislého člověka

Město usiluje o dotaci na potěmkinovský dům

14.08.2012 12:08

Dům číslo popisné 98 provázejí problémy od počátku devadesátých let. Po odkoupení domu zpět od již několikátého majitele, se vedení města nejdříve snažilo dům vyžadující ohromné množství peněz opravovat postupně, pak se jej snažilo pronajmout investorovi. To se nepodařilo, nikdo se v dnešní době, kdy se nedostává peněz nikde, a tak se rada města rozhodla, že se pokusí získat na dům dotaci. Ze současné, i když historické a památkově chráněné, ruiny, by se měl stát Společenský dům. Již v minulosti zakryl bývalý majitel značně zdevastovaný dům plentou s namalovanými okny, stejně, jako to kdysi udělal v carském Rusku kníže Potěmkin, když měl Rusko navštívit císař Josef II.

Bez dotace státu se ale záměr nepodaří, město na něj prostě peníze nemá, a tak na zasedání rady vznesl místostarosta Jiří Nekvasil návrh na realizaci služeb ekonomického a organizačního poradenství při přípravě žádosti o poskytnutí dotace. Byla vybrána firma 4TM Solution a právě s ní by měla být podepsána mandátní smlouva.

Firma by měla pomoci městu získat dotaci z Regionálního operačního programu Střední Čechy v dotační oblasti Rozvoj měst – volnočasové aktivity, ovšem s podmínkou, že v této oblasti bude dostatek peněz, což dnes nikdo neví.

Rada města s tímto návrhem souhlasila a pověřila vedoucího odboru Územního rozvoje a památkové péče Havlíčka předložit mandátní smlouvu s mělnickou firmou k podpisu. Cena za tuto činnost byla stanovena na částku 187.200 Kč včetně DPH.

Buď jsem špatně studoval zápisy z jednání rady města nebo na tuto firmu vůbec nebylo vypsáno výběrové řízení. Nikde jsem se totiž o výběrovém řízení nedočetl.

Vzhledem k problémům s dotacemi ve Středočeském kraji se domnívám, že až do podzimních krajských voleb zastupující hejtmanka žádnou další dotaci nepodepíše a právě zásluhou mediální kauzy Rath není ani příliš jasné, jak bude příští vedení kraje vypadat a jak se budou dotace projednávat a odsouhlasovat.

Nevím, jaké je znění smlouvy a zdali tam je klauzule, že se odměna vyplatí pouze v úspěšném konání firmy v dané záležitosti. Jak je zvykem, znění všech smluv je v našem městě neveřejné, a tak se obávám, abychom téměř dvě stě tisíc korun opět nevyhodili do luftu. 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.