Město očima nezávislého člověka

Městská policie má nové pracoviště

20.04.2013 18:45

Brandýská městská policie sídlí v Brandýse v ulici Zápská. Je to její hlavní pracoviště. Protože se město skládá ze dvou, dříve samostatných částí – do roku 1960, vyvstala potřeba umístit detašované pracoviště strážníků i do Staré Boleslavi. Před časem proto vzniklo pracoviště městské policie v areálu tržnice Na Dolíku, v objektu někdejších kasáren.

V současné době však strážníci toto pracoviště opustili a přestěhovali se do zrekonstruované budovy autobusového nádraží. Podle sdělení ředitele městské policie Rendla radě města se předpokládá, že během dubna bude zabezpečeno materiální vybavení tohoto nového pracoviště. Mělo by být vybaveno nábytkem, komunikačními prostředky a dalším vybavením prostoru, aby zde mohla městská policie působit.

Předpokládá se, že toto nové pracoviště bude obsazeno pouze jedním stálým strážníkem a měl by zde probíhat tak zvaný kombinovaný provoz, což znamená, že dle zápisu z jednání rady města, efektivní kombinace práce s policejním výkonem.

Ujasněme si nyní několik faktů. Město má přes dvacet strážníků, kromě onoho jediného zmiňovaného strážníka, který bude zřejmě sloužit jen jako úředník, všichni ostatní sídlí v Brandýse. Stará Boleslav má přes pět tisíc obyvatel, dochází zde ke stejným problémům jako v Brandýse, ale bude mít k dispozici pouze jednoho strážníka.

Pokud se něco přihodí právě ve Staré Boleslavi, tento jeden strážník zřejmě své stanoviště nebude moci opustit, takže se stejně budou muset dostavit strážníci z Brandýsa. Podle mého názoru, kdyby chtěla městská policie působit opravdu zodpovědně v obou částech města, měl by být ve služebně ve Staré Boleslavi umístěn odpovídající počet strážníků, třeba v poměru počtu obyvatel obou částí města.

Za současného předpokládaného stavu je vznik služebny s jedním strážníkem naprosto zbytečný a město stojí zbytečně vyhozené peníze. Stejně budou muset lidé v nouzi čekat až přijedou strážníci z Brandýsa, ten boleslavský jim bude platný jak mrtvému zimník.

Z tohoto příkladu, ale i z mnoha dalších, například z rozdělování volných prostředků z rozpočtu města, kdy jde daleko více peněz do Brandýsa, je zcela zřejmé a patrné, že pro současné  vedení města je Stará Boleslav druhořadou městskou částí a je na okraji jejího zájmu.

Stará Boleslav patří k historicky nejvýznamnějším městům v republice s více než tisíciletou historií. Tím, že komunisté v roce 1960 včlenili toto významné a historické sídlo do jednoho města, aby zvýšili počet obyvatel ve snaze získat zpět někdejší okres Brandýs, přestalo město fakticky jako samostatné sídlo existovat.

Domnívám se, že by si Stará Boleslav zasloužila být opět plnohodnotné samostatné město a nikoliv jen přívěskem k většímu Brandýsu. Již v roce 1996 se objevila snaha získat pro Starou Boleslav opět statut samostatného města. Tehdy proběhlo referendum, ale nedostavil se k němu dostatečný počet lidí, aby mohlo být ze zákona platné. Ti, kteří tehdy přišli, z osmdesáti procent chtěli, aby byla Stará Boleslav samostatná. Byli to ti, kteří své město mají doopravdy rádi a nevadilo by jim ani to, že by si museli pracně vyběhávat vystavení nových veškerých dokladů.

Ptal jsem tehdy mnoha lidí, proč k referendu nepřišli a nejčastější odpovědí bylo právě to, že se jim nechtělo absolvovat dlouhou a únavnou cestu k získání nových dokladů. A tak tehdy zůstala Stará Boleslav i nadále v područí Brandýsa.

A já se ptám, nestálo by zato, abychom my, Boleslaváci vrátili naše město tam, kam právem patří? Zajímaly by mne názory vás, čtenářů ze Staré Boleslavi, napište mi.

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.