Město očima nezávislého člověka

Městské policii nestačí Fabie, musí mít čtyřkolku

17.04.2012 10:20

Na žádost ředitele Městské policie Ladislava Gürtlera uvolnila Rada města na svém zasedání dne 4. dubna finanční prostředky na nákup nového vozidla pro Městskou policii.

Nové vozidlo nahradí Škodu Fabia z roku 2005, která již s ohledem na počet ujetých kilometrů, technický stav a stáří vozidla nevyhovuje služebním potřebám, jak sdělil ředitel MP. V loňském roce se náklady na opravy Fabie pohybovaly kolem 70 tisíc korun.

„Nezanedbatelným rizikem jsou i výjezdy na signály Pultu centrální ochrany, kdy se za použití majáku jezdí ve vysokých rychlostech a opotřebení brzdového systému a karoserie již nezajišťují potřebnou bezpečnost a nároky na zásahové služební vozidlo,“ uvádí se ve zprávě Rady města.

Město z těchto uvedených důvodů zakoupí pro městskou policii vozidlo Dacia Duster 4x4 v ceně 366 tisíc korun.

Domnívám se, že s ohledem na stav městských financí a na terén ve městě, kde se zásahové vozidlo MP pohybuje na silnicích se zpevněným povrchem, je nákup terénního vozu s náhonem na všechna čtyři kola, zbytečnou investicí a mrhání městskými prostředky. V současné době se cena vozidla Škoda Fabia pohybuje kolem dvou set tisíc korun a pro potřeby MP by plně dostačovalo. Město by tak ušetřilo 160 tisíc korun, které bude muset vydat naprosto zbytečně za terénní vůz, jehož schopnosti jízdy v terénu stejně strážníci nevyužijí, navíc má terénní vůz i vyšší spotřebu, což při stále se zvyšujících cenách benzínu není také zanedbatelná položka.

Nákup terénního vozidla pro městský provoz mi připadá stejně nesmyslný, jako byl nákup terénního vozidla Hummer pro MP Praha. Pravda, ceny obou vozidel jsou diametrálně odlišné, ale na druhou stranu Praha hospodaří s desítkami miliard ročně, zatímco rozpočet našeho města každoročně klesá a město by se mělo už konečně začít chovat jako dobrý hospodář a nevyhazovat zbytečně peníze tam, kde to není nezbytně nutné.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.