Město očima nezávislého člověka

Místostarosta Nekvasil prý chránil poslance Humla

27.03.2014 14:00

Rada města se usnesla, že požádá kraj o dotaci na kompletní rekonstrukci ulic spojujících krajské komunikace, na což kraj vypsal dotace. Informace byla zveřejněna v Brandýských novinách a téměř okamžitě jsem obdržel několik mailů od čtenářů, mimo jiné i od bývalého radní Šilara. Maily se nesly v naprosto stejném duchu – proč by město mělo, jen kvůli získání dotace, opravovat ulice, jejichž povrch je poměrně v pořádku. Bývalý radní upozorňoval, že i při dotacích musí město většinou polovinu částky na rekonstrukci platit ze svého rozpočtu a na druhé straně je ve městě mnoho ulic, které po rekonstrukci volají naléhavěji.

O tomto tématu se hovořilo i na veřejném zasedání zastupitelstva 24. 3. Zastupitel Benda se na totéž ptal starosty města. Ten odpověděl, že v těchto ulicích je špatná kanalizace, a proto se město pokusí dotaci získat a ulice kompletně zrekonstruovat. Poslanec a zastupitel Stanislav Huml poté vystoupil s tím, že kanalizace je špatná po celém městě, ale v těchto ulicích je zatím funkční, zatímco jinde ve městě kanalizace vůbec není zavedena, stejně jako voda a plyn a navíc tam občané musejí jezdit po polních cestách plných výmolů, takže ulice jsou téměř neprůjezdné. Uvedl příklad někdejších Vagonek ve Staré Boleslavi, a to již od příjezdové silnice od Okružní, kde nyní stojí výstavné vilky. Ptal se, kdy bude město v těchto místech uvažovat o rekonstrukci, aby tam lidé žili jako v jedenadvacátém století a nikoliv ve středověku.

„Pane poslanče, město o rekonstrukci této lokality neuvažuje. Vlastně vás tím chráním před nařčením, že jste si prosadil rekonstrukci ulice, ve které bydlíte svým postavením,“ sdělil místostarosta Nekvasil (TOP 09) na mikrofon. „Pane místostarosto, vy mne chránit nemusíte, dokáži se ochránit sám, ale na vašem přístupu je vidět, jak uvažujete,“ ohradil se Stanislav Huml.

Byl jsem v zastupitelstvu od roku 90 do roku 94. Po celou tuto dobu, kdy se musela řešit transformace města a zasedání trvala dlouho přes půlnoc, se nestalo to, že by se jednalo nekorektně, ironicky, arogantně a politický soupeř se urážel a dehonestoval. Poté, po celé období starostování Josefa Jakoubka, se mezi zastupiteli jednalo slušně. Sice jsem již zastupitelem nebyl, po šestnáct let jsem tvrdě odmítal žádosti o mou kandidaturu, ale byl jsem přítomen všem zasedáním, coby novinář.

Zvrat přišel až se starostováním Daniela Procházky, který své politické odpůrce dokázal urážet s klidem Angličana. Po nástupu na starostenský stolec Ondřeje Přenosila se projevy opět kultivovaly, ovšem jen do doby, kdy se do funkce místostarosty dostal Jiří Nekvasil. O jeho invektivách vůči mně se nehodlám zmiňovat, ty jsou na denním pořádku, ale jak je z uvedeného příkladu patrné, cílem jeho invektiv se nestali jen diskutující občané, ale i poslanec Parlamentu ČR, jenž je jedním z tvrdých kritiků současného vedení města, spolu s Ivanou Čiernou Peterovou a Tomášem Bendou, stejně jako se mnou.

Slova místostarosty Nekvasila považuji za výsměch a jenom doufám, že po příštích komunálních volbách na své židli už sedět nebude. Připomínka pro občany, vystoupení a slova místostarosty jsou zaznamenány na videozáznamu, který se vždy pořizuje. Bohužel není veřejnosti přístupný.

Byl bych rád, kdyby se u nás ve městě objevil někdo, kdo by celé zasedání zastupitelstva zaznamenával a pouštěl na internet, aby i ti občané, kteří na zasedání osobně přítomni nebyli a vlastní internet, mohli na vlastní oči vidět, jak jejich zvolení zástupci vystupují. Před časem o internetové vysílání zastupitelstva usilovala Ivana Čierná Peterová, ale ústy místostarostky Novákové (TOP 09) to bylo odmítnuto, jako nezákonné.

Mezitím však výnos Ústavního soudu jasně deklaroval, že jakékoliv veřejné zasedání zastupitelů je možné nejen nahrávat, ale i živě přenášet internetem, aniž by za přenos hrozily jakékoliv sankce. Moc bych si přál, aby se i u nás, stejně jako již řadu let v Čelákovicích, jednání zastupitelů po internetu dala sledovat živě i ze záznamu. Pro mnoho voličů by to bylo velice přínosné. Najde se někdo?

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.