Město očima nezávislého člověka

Možnou korupci by odstranily elektronické aukce

06.01.2012 13:52

Dlouho, předlouho, upozorňuji na velmi špatně nastavené podmínky při zadávání městských zakázek, stanovených normou, při výběrových řízeních. Velmi lehce se stává, že se firmy domluví, vítěz nebo druhý v pořadí nastaví velmi nízké ceny, a pak smlouvu s městem nepodepíší. Zakázku tak získá firma, která je pak o mnoho dražší. Zřejmě se jí to ale vyplatí, protože je běžným pravidlem, že odstoupivší firmy odškodní.

Všichni to vědí, ale zákon byl dodržen a státní, městské a obecní zakázky jsou tak mnohem dražší, než pro soukromníky. Vědí to opravdu všichni, od vládních představitelů až po představitele měst a obcí. Ale jak je v této zemi zvykem, neděje se nic, jenom se neustále zvyšují daně.

Cestou, jak z toho ven, jsou tak zvané elektronické aukce. Stále více obcí a měst, kde vládnou opravdu poctiví lidé, se k této formě zadávání výběrových řízení uchyluje. Mnohdy, a podle veřejně dostupných informací ve valné většině, jsou ceny mnohem nižší.

Je to velice jednoduché, zakázka se zadá na internet a nabídky firem probíhají on line. Každý se kdykoliv může přesvědčit, jak si firmy se svými nabídkami stojí. Je dokonce běžné, že firma na internet pověsí i několik nabídek se stále nižší cenou, aby zakázku obdržela. Nemusí být žádná hodnotící komise, nevzniká možnost uplácení. Prostě se stanoví termín ukončení nabídek a vybere se nejlacinější firma.

Domluva firem mezi sebou je pak těžší, i když se vyloučit nedá, ale vše probíhá pod kontrolou veřejnosti a odpadají úvahy o eventuelní korupci. Podle starosty jednoho z měst, kde se zakázky dělají touto formou, se ceny snížily, oproti klasickému vypsání výběrového řízení, v průměru o dvacet procent.

Není to řešení i pro naší radnici? Každopádně zadávání výběrových řízení a jejich celý průběh v systému on line budu na příštím zasedání zastupitelstva navrhovat.

Jde to i jinde, tak proč by to nešlo i u nás?   

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.