Město očima nezávislého člověka

My a oni

21.12.2011 14:23

Byly doby, kde jsme se jako národ dělili na dvě skupiny. Na jedné straně jsme byli my, normální obyčejní lidé a na straně druhé byli oni. Různí papaláši, úředníci a vůbec představitelé státní moci. Ti si mohli, na rozdíl od nás, dělat co chtěli, aniž by je postihla jakákoliv sankce.

Po převzetí moci, protože o revoluci se v žádném případě nejednalo, jsme si právě my bláhovci, mysleli, že ono neblahé dělení na nás a je, bude už jen hudbou minulosti.

Jenomže uplynulo pár let a šrouby se začaly opět přitahovat. Přijímaly se zákony, které nás, obyčejné lidi, tvrdě tlačily k zemi a tento trend postupuje nebývalou rychlostí i nadále.

Platí to samozřejmě i o zastupitelstvech. I když každý ze zvolených zastupitelů skládal přísahu, že bude sloužit pro blaho občanů – voličů, velmi rychle se na to zapomnělo.

A tak se neustále zdražuje vše, i to, co by se zdražovat pro lidi nemuselo.

Ceny za služby, tedy něco, co musejí platit všichni bez rozdílu, se v porovnání s rokem 2000 zvedly o stovky, někdy dokonce i tisíce procent.

Naposledy se opět zdražila voda. Kromě mne jediného, kterému neustálé zdražování hrozně vadí, bylo osmnáct zastupitelů pro zdražení.

Prý by nebyly peníze na údržbu a opravy vodovodní a kanalizační sítě, kdyby se nezdražilo. Nechápu to. Na jedné straně se z lidí dřou peníze jak na běžícím pásu a na druhé straně se vyhazují  ohromné částky za naprosté pitominy. Jednou město, pravda ještě za minulého zastupitelstva, přispělo na nákup výletní lodi, na které lidé stejně nikdy nejezdili, nebo se bude platit za členství ve sdružení Zdravé město a další a další zbytečné vyhazování peněz.

O tom, že téměř všechny městské zakázky jsou předražené, nemá smyslu ani mluvit, je to tak státem nastavené.

Teď tedy zastupitelé, jako každý rok, zdražili vodné a stočné, po Novém roce přijdou na řadu popelnice a vždycky se bude argumentovat, že se jedná o korunové záležitosti.

Jenomže lidé musejí platit zvýšenou cenu za všechno, od elektřiny počínaje, přes plyn až po daně z nemovitostí, takže ti, kteří nemají nadprůměrné platy mají čím dále hlouběji do kapsy.

A přitom jsou města, například Teplice nebo Ústí nad Labem, kde se za popelnice neplatí nic. Lidé poctivě odpady třídí, a proto jim město za tuto službu neúčtuje nic.

U nás se pro lidi neudělalo nikdy nic navíc.

Chodím mezi lidmi a povídám si s nimi a o zastupitelích, nyní i o mně, se opět mluví jako „oni“. Na jedné straně jsou lidé, na druhé straně jsme my, zastupitelé. A jak to tak vypadá, zase jsme se stali nepřáteli lidí. Neděláme pro ně nic, jenom je připravujeme o peníze.

Mosty jsou zavřené. Boleslaváci  platí jak mourovatí zvýšené jízdné a náklady na benzin a co město? Co jeho představitelé, tedy i já? Nic. Jenom do omrzení opakujeme, že mosty jsou kraje a nikoliv města.

Je to i má chyba, že jsem nebombardoval kraj dopisy, žádostmi a suplikami, aby s prací co nejvíce pohnul. A co dělali naši zástupci v krajském zastupitelstvu? Ani jednou jsem od nich neslyšel informaci o tom, jak za naše město bojovali.

A brandýské náměstí? To je doslova tragédie. Jeden místní podnikatel za druhým své obchody opouští, protože tam, kam lidé nemohou pohodlně zajíždět a zaparkovat, prostě nakupovat nejezdí.

Už dlouhou dobu máme problém s Kauflandem. Proč se koalice tak brání referendu? Nechť si lidé sami rozhodnou, zda ho chtějí či nikoliv. Ale dejme jim opravdu všechny informace.

V pondělí jsem se v přestávce jednání bavil s jedním z odpůrců výstavby obchodu. Vůbec netušil, že už minulé zastupitelstvo přijalo takové usnesení, na jehož základě daveloper koupil 18 000 m2 pozemků.

Proč se neprotestovalo již tenkrát? A proč nechce koalice referendum? Že by prý lidé stejně nepřišli, zní argumenty. Ale vždyť je to přece jejich právo!  A nějaké místní šetření jenom u těch, kterých by se stavba bezprostředně týkala? Vždyť to přece nemá žádnou právní relevanci.

A tak zase budou rozhodovat zastupitelé sami. Oni versus lidé ve městě.

Že by referendum bylo drahé? Ano, podle všeho by stálo na dvě stě tisíc korun, a to je moc. Ale že se po léta  bude platit do jakéhosi svazku Zdravých měst ročně sto tisíc poplatek, to není drahé? A zastupitelé to odsouhlasili. Já byl proti vstupu, protože jsem si pozorně pročetl, co nám toto sdružení nabízí. Téměř nic, jen poradenství jak lépe by radnice měla komunikovat s lidmi a podobné hlouposti. Za sto tisíc ročně.

Již v prvním polistopadovém zastupitelstvu jsem byl zásadně proti všemu, co lidem zbytečně zdražovalo život ve městě, pak jsem 16  let odmítal kandidovat. Teď ke stáru jsem se rozhodl do toho jít, abych za lidi mohl aspoň trochu bojovat, nejen psaním.

Bohužel, opět jsem zůstal sám, takže se přidávám k onomu všeobecnému rčení. Na jedné straně jsme my, na druhé straně oni koaliční zastupitelé - naši nepřátelé.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.