Město očima nezávislého člověka

Na co vlastně byly konkurzy? Pro podvody!

10.12.2014 11:17

Minulá rada města si dělala, co sama chtěla a na nějakou demokracii si ani nehrála. Zvláště na konci jejího funkčního období, kdy někteří členové rady již nekandidovali a jiní se do zastupitelstva vůbec nedostali, se již ani nesnažila alespoň o zdání spravedlnosti a demokracie.

Následující příklad hovoří sám za sebe a zcela jasně ukazuje, co to bylo v minulé radě města vlastně za lidi.

V létě letošního roku propukla aféra s ředitelkou školní jídelny ve Staré Boleslavi, která kradla a byla vyšetřována policií. Následně musela na svou funkci rezignovat. Tehdejší rada města pověřila bývalou ředitelku školní jídelny, aby ji dovedla do konce roku, neboť již předtím odešla do důchodu. A vypsala konkurz. Samozřejmě, že jmenovala i konkurzní komisi, která měla posuzovat schopnosti a znalosti adeptů na tuto funkci. To vše bylo v pořádku. V zápisu z jednání rady města se objevilo, že vítěz konkurzu bude jmenován do funkce od 1. ledna 2015.

Jenomže všechna další jednání již neměla se spravedlností, slušností a především demokracií vůbec nic společného. Do konkurzu se přihlásili dva uchazeči, Lafek a Kamenická, kteří před komisí prezentovali své záměry.

O dalším průběhu mne informovala osoba, která byla při tom, ale nechce být jmenována, na což má právo. Dle této osoby při konkurzu byl kandidát Lafek doslova trapný, druhá kandidátka Kamenická věděla, o čem mluví a její vystoupení bylo bezchybné. Závěr komise? Hlasování komisařů bylo jednoznačné, všichni hlasovali pro Boženu Kamenickou, Lafek nedostal ani jediný hlas.

Jenomže o jmenování do funkce rozhoduje jen a pouze rada města. A ta nejprve rozhodla poměrem hlasů 4:1 pro koho asi? Pro vítěze konkurzu? Nikoliv, právě pro druhého kandidáta Lafka, i když nedostal od komise ani jediný hlas! A jak je to možné? V brandýské poliklinice je jeden praktický lékař a zdravotní sestru mu dělá jakási paní Lafková. Ano, manželka překvapivého nového ředitele školní jídelny. A kdo má ordinaci naproti? Jedna členka rady města, je to vše jenom pouhá náhoda?

Příběh však má pokračování. Jelikož při původním hlasování nebyli v radě města přítomni zástupci TOP 09, vyvolali na následujícím radním sezení revokaci hlasování o řediteli školní jídelny a hlasovali znovu. A výsledek? 3:3, přičemž se radní Emr hlasování zdržel. A protože s touto situací zákon počítá, má při rovnosti hlasování hlas starosty města rozhodující váhu a Lafek, byť bez jediného hlasu v komisi odborníků, byl jmenován.

Ale ono to zdaleka ještě není všechno, příběh svinstva pokračuje dále. Jak bylo uvedeno v jednom z předešlých zápisů z jednání rady města, jmenování nového ředitele mělo být až k 1. 1. 2015, jak už bylo uvedeno. Jenomže to by nového a podvodně jmenovaného ředitele jídelny musela jmenovat už nová rada města, a ta by se mohla nad podivným konkurzem – nekonkurzem pozastavit a Lafka nejmenovat, tak se zkrátka jmenoval nový ředitel školní jídelny od 1. prosince. Co na tom, že zaskakující ředitelka má smlouvu do konce roku a bude za to pobírat mzdu? Město má přece tolik peněz, že si může dovolit platit současně dva ředitele školní jídelny. Největším paradoxem je, že jídelna má pouze pět pracovnic, kuchařek. A takový humbuk kolem.

Ale ani to ještě není všechno. Školní jídelna patří pod školská zařízení a její vedení pod školský zákon z roku 2006, který po jmenování prakticky znemožňuje odvolání již jmenovaného ředitele třeba školy, nebo i zmiňované školní jídelny. A tak nelze odvolat ani jmenovaného ředitele jídelny, který se do této funkce dostal podvodem. Podvodem rady města! Mám informaci, že nové vedení města oslovilo podvodem jmenovaného ředitele školní jídelny Lafka a ptalo se, zdali trvá na této funkci poté, co vyšly najevo fakta o jeho jmenování. Trval! Musí mít velice dobrý žaludek, jiný na jeho místě by kvůli této ostudě raději z města vypadl, on nikoliv.

Z tohoto příkladu zcela jasně vyplývá, jakým stylem a způsobem jednala minulá rada města. Jestliže podváděla i při takové prkotině, jakou je nový vedoucí školní jídelny s pěti zaměstnanci, jak to asi muselo vypadat při výběrových řízeních, kde šlo o miliony? Jako například s řízením na nakládání s komunálním odpadem. A tam šlo o stovky milionů.

A perlička na závěr. O faktech, která jsem se dozvěděl včera, v úterý 9. 12., nebylo v zápisu z jednání rady města ani slovo. Nebylo tam ani slovo o tom, že komise všemi hlasy podpořila kandidátku a nikoliv toho, kdo měl být ze známosti jmenován. V zápisu nebylo ani slovo o tom, že bylo původní usnesení a hlasování rady revokováno, ale nebylo tam ani to, že rada pospíchala se jmenováním jenom proto, aby se s tím již nedalo nic dělat.

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.