Město očima nezávislého člověka

Na historický most se peněz nedostává

11.11.2013 17:46

Pod brandýským zámkem u bývalého historického mlýna se nachází nejstarší kamenný most ve městě. Vede přes někdejší mlýnský náhon, kde je dnes vodácká trať. Most se začal stavět kolem roku 1570 a dostaven byl na přelomu století.

Součástí mostu byl i křížek s ukřižovaným Ježíšem. Byl zde až do počátku devadesátých let, poté se historický artefakt z křížku sňal, snad kvůli opravě, ale už nikdy se na most nevrátil. Po celou dobu od roku 89 se most ani neopravoval. Zatímco do zámku město, za pomoci nějakých dotačních titulů, vráží nemalé prostředky, nejstarší kamenný most ve městě se nechává na pospas času.

Domnívám se, že stejně jako zámek, by si most péči města zasloužil, jenomže to by musela být vůle opravit jej, opět naistalovat křížek, pokud již není zničený a památkáři by měli zajistit návrat plastiky ukřižovaného Ježíše. Pokud by nevěděli, kde je, mohou se zeptat. Vím totiž, kde se plastika nacházela po jejím snětí z kříže a předpokládám, že u stejného člověka se nachází dosud. Myslím si, že most by si zasloužil přinejmenším stejnou péči, jako zámek.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.