Město očima nezávislého člověka

Na injekce feťákům dalo město dalších 55 tisíc

25.10.2012 09:48

Město uzavřelo smlouvu s občanským sdružením Semiramis o.s. z Nymburka. Tato smlouva byla posvěcena většinou zastupitelstva a jednalo se v ní o tom, že město poskytne tomuto sdružení na boj proti drogám celkem 110 tisíc korun.

První polovina částky, tedy 55.000 Kč, již byla Semiramis uhrazena a na jednání rady města dne 17 října bylo odsouhlaseno, že město na účet tohoto sdružení zašle dalších pětapadesát tisíc korun.

Boj proti drogám v podání Semiramis spočívá v tom, že vydává různé tiskoviny a letáky nabádající mládež, aby se chránila před užíváním drog, občas provede besedy ve školách, ale peníze především potřebuje jednak na mzdy svých terénních pracovníků a na nákup injekčních stříkaček, které zadarmo rozdává feťákům.

A má osobní zkušenost. V roce 2011 jsem byl upozorněn, že v určitý den a na určitém místě se budou vyskytovat distributoři drog. Přijel jsem tam, stejně jako starosta s místostarostou Čelákovic a opravdu jsme viděli, jak se z auta prodávají drogy.

Feťáci, sotva dealerům zaplatili, poodešli jen o malý kousek dál a od dvou odredovaných mladíků dostali balíčky s injekčními stříkačkami. Byli ze Semiramis. Jak se o datu a místě příjezdu drogového dealera dozvěděli, to vědí jen oni. Přivolaní policisté dealery zadrželi a odvezli, feťáci se rozešli a stejně tak pokojně odešli i dealeři injekčních stříkaček.

Později jsem se dozvěděl, že drogoví dealeři museli být propuštěni, protože stačili všechnu drogu prodat a u sebe měli jen menší než malé množství drogy. Feťákům se nestalo vůbec nic.

A tak zatímco feťákům, kteří se do své závislosti dostali jenom vlastní vinou, se injekční stříkačky rozdávají zadarmo, lidé trpící cukrovkou si je musejí za drahé peníze kupovat a nikdo jim nic nedá. Na rozdíl od feťáků tito nemocní pracují, odvádějí daně, a proto jsou za svou nemoc, kterou si nezpůsobili sami, tvrdě trestáni.

Řeči o tom, že by léčení feťáků, pokud by si častěji používanými injekčními stříkačkami způsobili nějakou nemoc, třeba žloutenku nebo AIDS, stálo stát mnohem více nežli injekce, jsou jenom řečmi. Jsme v kapitalismu, kde je každý zodpovědný sám za sebe, však nám to vláda neustále připomíná a tvrdí, že stát tady není od toho, aby se o lidi staral. Tak proč to neplatí u našich nepřizpůsobivých spoluobčanů a feťáků?

Je to divný svět, zpíval kdysi skvělý polský Czeslaw Niemen a měl pravdu. Je to dnes opravdu divný svět.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.