Město očima nezávislého člověka

Na náměstích zadarmo nezaparkujeme

27.02.2012 13:04

Město si nechalo vypracovat studii o tak zvané dopravě v klidu, což znamená parkování vozidel. Podle této studie by se v budoucnu nedalo na obou náměstích, tedy jak v Brandýse, tak i v Boleslavi zadarmo ani zastavit. Ale nejen na náměstích, ale i v přilehlých ulicích, například v Brandýse by se mělo zpoplatnit, a to nijak levně, parkování i na Krajířském náměstí. A nejenom tam, prakticky by se mělo platit na všech místech v okolí náměstí, kde by se daly umístit parkovací hodiny nebo jiné zařízení. Co to přesně bude, zatím ještě známo není. A totéž by mělo platit i ve Staré Boleslavi.

Co by to znamenalo? Každý, kdo by si musel něco vyřídit na Městském úřadě, by musel zaplatit, stejně jako každý, kdo by si jel, třeba na náměstí ve Staré Boleslavi nakoupit. Podle mého názoru je to nesmysl, který jenom zhorší situaci už tak dost zkoušeným podnikatelům v okolí obou náměstí. Je zcela zřejmé, že lidé tam, kde by museli za zaparkování, byť jen na dobu nezbytnou pro nákup, zaplatit, přestanou tato placená parkoviště využívat. Zdražuje se všechno, a nikoliv málo, a tak je každý, jak kdysi hlásal prezident Klaus, ekonomem ve vlastní rodině.

Nemusíme chodit daleko. V době, kdy ještě brandýské náměstí, stejně jako doprava přes něj, fungovalo normálně, bylo zpoplatněno parkoviště na soukromém pozemku před brandýskou Záložnou. Zelo prázdnotou, zato těch pár parkovacích míst před Korunou bylo neustále přeplněno. Pochopitelně, nikomu se nechtělo vyhazovat zbytečně peníze z kapsy.

Podobný výsledek mělo prakticky znemožnění parkování ve Staré Boleslavi u kostela svatého Václava, tam se umístily piloty s řetězy a rázem skončily všechny obchody, které na náměstíčku fungovaly po řadu desetiletí. Tam, kam dnes lidé nemohou zajet autem a zadarmo zaparkovat, prostě přestanou jezdit.

Jakmile se zpoplatní, a ono se zcela určitě zpoplatní, parkování na obou náměstích i jejich okolí, rázem to pocítí na dalším snížení tržeb i obchodníci.

Proto budu na zastupitelstvu, protože se k této věci budu chtít na březnovém zasedání zastupitelů vyjádřit, prosazovat, aby na všech vybraných místech bylo parkování zpoplatněno minimálně až po půl hodině, aby si lidé mohli nakoupit. Pokud se to nepodaří, koalice má přece jenom většinu, obávám se, že to bude znamenat další znění hrany pro místní obchodníky.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.