Město očima nezávislého člověka

Na radnici zavlaje tibetská vlajka

09.02.2013 12:50

Starosta města Ondřej Přenosil informoval radu města s žádostí Občanského sdružení LUNGTA na připojení se města dne 10. března k akci Vlajka pro Tibet.

V tento den by měla být na budově radnice vyvěšena vlajka Tibetu. Právě 10. března si světové společenství připomíná 54 výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu, při kterém zemřelo přibližně osmdesát tisíc Tibeťanů.

Rada města s žádostí Občanského sdružení souhlasí a všech pět přítomných radních rozhodlo, že dne 10.3.2012 zavlaje na radnici tibetská vlajka.

Nejsilnější ekonomikou současného světa je dnes právě Čína. Při nedávné návštěvě této nejlidnatější země planety prezidentem republiky, tvořila významnou část delegace podnikatelská elita státu. Jednalo se o nejvýznamnější podniky v republice a při návštěvě se podnikatelé snažili obnovit především export našich výrobků do této  země, který se po roce 89 téměř zastavil, což je pro naši ekonomiku velká škoda a naší skomírající ekonomice by velmi pomohl.

Nevím, zdali je pro republiku šťastné řešení vyvěšovat tibetskou vlajku, což právě Čína nese velice nelibě. Vzpomeňme jenom na návštěvy tibetského dalajlámy u bývalého prezidenta Havla a reakci čínské strany. Ta tyto návštěvy, ale i podporu Tibetu vyvěšováním vlajek nebo demonstracemi, zohlednila v tom, že větší zájem o obnovení obchodních vztahů, neprojevila.

Na druhou stranu se v oficiální části politického spektra vůbec neprojevuje podpora těžce zkoušeného srbského lidu, který nás, jako jediná země Evropy, kdysi podpořila při okupaci Československa Sovětskou armádou v roce 1968. I když u nás existuje celá řada občanských sdružení podporující a pomáhající Srbům, žádná podobná akce, jakou je podpora Tibetu, se u nás nikdy nekonala a zřejmě konat ani nebude. Není to jaksi politicky výhodné.

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.