Město očima nezávislého člověka

Na směnu pozemků se řada dostane až v noci

07.06.2013 12:14

Veřejné zasedání zastupitelstva se bude konat 19. června v kapli brandýského zámku od

17. hodin. To jen pro upřesnění. Vzhledem k tomu, že se bude projednávat, po dlouhé době a za situace, kdy je zřejmě koalice již předem dohodnuta, proto to trvalo  tak dlouho, i směna pozemků pro Kaufland, lze očekávat, že nastanou problémy s parkovacími místy. Značná část parkovacích míst je totiž odstraněna řetězovými zábranami. Osobně se domnívám, že u vjezdu do zámku jsou naprosto zbytečné a lidem se tím jenom stěžuje příjezd do zámku.

Směna pozemků pro Kaufland, kterou přijdou zahrádkáři na Zápské o své zahrádky, jež po desetiletí obhospodařovali, však přijde na řadu až pozdě v noci. Podle programu veřejné schůze zastupitelů je tento, zřejmě nejdůležitější bod celého zasedání, zařazen až jako bod 19. Tento bod má však celou řadu podbodů, ve kterých se budou řešit nedůležité záležitosti a směna pozemků pro Kaufland je zařazen záměrně až jako poslední, téměř před koncem celé schůze.

Není to náhoda, je to čirý, promyšlený a předem stanovený kalkul a záměr. Po staletí totiž platí, že se nejdříve na program jakéhokoliv jednání zařadí nedůležité body, třeba kanály. Veřejnost, ale i zastupitelé pak o těchto malichernostech dlouze a vášnivě diskutují, protože jsou ještě plni sil a zájmu. Teprve až když je veřejnost otrávena a sál opustí, to aby hlasující zastupitelé nebyli pod jejím tlakem, se na program zařadí to, co chce načalstvo prosadit.

Občané nevydrželi, zastupitelé jsou unaveni, pozornost, ale i vůle k boji, jsou daleko nižší. Každý z nich, po několika hodinách vyžadujících pozornost, se už vidí u pozdní večeře a v posteli. A to je ten správný čas na to, aby se začal projednávat ten nejdůležitější bod schůze. Většinou to dopadá tak, že je  velice rychle odhlasováno vše, co načalstvo chce. Jak říkám, taktika.

Psal o tom Machiavelli ve svém Vladaři, takže tato taktika je stará již několik staletí, bohužel je vždy a stále účinná. Proto by měli občané, kterým se směna pozemků nelíbí, vydržet, měli by šetřit síly a až přijde čas, měli by být slyšet. Ať ti zastupitelé, kteří svým hlasem seberou zahrádkářům životní radost, vidí, že lidé vydrželi, nechali se slyšet a hlavně, že nezapomenou.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.