Město očima nezávislého člověka

Na TGM si vzpomněla jenom ČSSD

15.09.2012 13:53

Hned po listopadových změnách měli všichni tehdejší představitelé plná ústa Tomáše G. Masaryka. Tehdy, bylo to ještě v dobách Občanského fóra, proběhla vzrušená diskuze o tom, kam umístit několikrát odstraněnou a opět postavenou sochu TGM i v našem městě. Nakonec vše vyústilo v první polistopadovou celoměstskou anketu. Zúčastnilo se jí překvapivě málo lidí, i tehdy, v době plné euforie, měli lidé pravděpodobně jiné starosti než umístění sochy našeho prvního prezidenta. 

Pokud je mi známo, tak TGM. nikdy v našem městě nebyl, jediným představitelem tehdejší vlády, který do města zajížděl, byl tehdejší generální inspektor armády Josef Svatopluk Machar, byla to funkce nahrazující ministra obrany. Básník a politik Machar byl zpočátku osobním přítelem T.G. Masaryka, později se s jeho názory zcela rozešel. Machar však nejezdil do Brandýsa, ale do Staré Boleslavi za  svou příbuznou, mou babičkou, která se za svobodna jmenovala Macharová a moje matka mu jako dítě sedávala na klíně a do konce života o něm mluvila jako o „strejčkovi Macharovi“. To jen pro zajímavost. 

TGM byl národem neskutečně milován a po jeho smrti 14. září 1937 ho provázely statisíce lidí. Po listopadu se u nás v anketě na prvním místě umístil názor, že by měla být jeho socha postavena tam, kde nyní stojí. V pátek 14. září, tedy v den pětasedmdesátého výročí úmrtí prezidenta Osvoboditele se k jeho pomníku dostavila jediná strana – staroboleslavská MO ČSSD a k uctění památky našeho prvního prezidenta položila věnec se stuhou. 

Nikdo z dalších politických uskupení vládnoucích našemu městu si na výročí úmrtí světově uznávaného politika a jednoho z největších Čechů v historii, vůbec nevzpomněl. Věnec se stuhou u jeho pomníku od staroboleslavské sociální demokracie byl jediným. I tato skutečnost hovoří o úrovni stran, které nyní vládnou městu.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.