Město očima nezávislého člověka

Na záměru vybudovat OC v Boleslavi mi něco nehraje.

14.05.2014 10:53

S potěšením jsem si přečetl v zápisu z jednání rady města o jednání se společností K - PLAN o záměru vybudovat ve Staré Boleslavi obchodní centrum. Tolik potřebné, aby si i lidé v této části města mohli vybrat. Zatím jsou odkázáni na jednu umrněnou Normu. Zajímalo mne, která společnost by chtěla porušit tabu řetězců na Starou Boleslav. A začal jsem se o společnost zajímat.

Nebyl jsem sám, z mailů čtenářů Brandýských novin jsem poznal, že mezi nimi jsou zvídaví lidé, kteří umějí získat informace z internetu. A všichni jsme z otevřených zdrojů zjistili, že jmenovaná společnost je společností právníků. Nikde jsem se na jejich stránkách nedočetl, který z řetězců vlastně zastupují, se kterou zahraniční firmou o záměru hovořili. Nic, ani slovo.

Je docela možné, že na jednání v radě města zástupci společnosti jméno potencionálního provozovatele obchodního centra ve Staré Boleslavi prozradili, ale v zápisu se o tom neobjevilo ani slovo. Je zároveň docela možné, že pokud ono jméno na radě padlo, rada města, věrna své zásadě utajit vše, co utajit před lidmi jde, jméno řetězce záměrně neuvedla. I toto je u nás ve městě docela běžné.

Jenomže je také možné, že ani radní při jednání se zástupci právnické firmy jméno řetězce vůbec neslyšeli. Prostě nemohli, protože, a i to je docela možné a mám z toho obavy, žádný řetězec, který by chtěl ve Staré Boleslavi postavit a provozovat obchodní centrum, jednoduše neexistuje. Je také docela možné, že se v tomto případě hraje naprosto jiná hra.

Projděme si čistě náhodnou podobnost. Kdysi, to za panování starosty Procházky, získala společnost Portikus Development, zastupovaný jakýmsi Rosenbergem, ohromné pozemky Na Panském, právě ve Staré Boleslavi. Tehdy, i přes protesty opozice, se tomuto člověku, který v době realizace obchodu ani nebyl jednatelem zmiňované společnosti, dle tehdy aktuálních zápisů a výpisů z rejstříku firem, se prodal metr pozemku za 380 Kč. Lidé, kteří zde nyní bydlí, však za tento metr pozemku zaplatili 2500 Kč. Vidíte ten rozdíl? Pravda, pozemky nebyly zasíťované, ale podle firem, které jsem tehdy oslovil s dotazem, zasíťování metru pozemku vycházelo na 500 Kč. Prodělek města? Pouhých 1.620 Kč za jeden metr. Těch metrů tam byly tisíce. Nabízí se otázka, kdo z tohoto obchodu profitoval? Developer, samozřejmě, ale byl sám? Nebo se s někým z města musel dělit? Nepodařilo se mi to zjistit, ale klidně bych si na to vsadil.

A pojďme dál. za místostarostování Bohumila Javůrka, byl pověřen, již před řádkou let, aby jednal za město se všemi řetězci a zjistil, kdo z nich by byl ochoten postavit své OC právě ve Staré Boleslavi. Žádný, ani jeden, tvrdil tehdejší místostarosta. Osobně jsem jednal s investorem Kauflandu, zdali by nechtěl postavit červenou krabici právě tady. Nechtěl. Boleslav je prý pro rřetězce nezajímavá, žijí zde většinou důchodci, a ti nepřinášejí řetězcům zisk. Raději riskoval nenávist při zabrání zahrádek.

A pojďme jestě dál. Tehdy, za místostarostování Bohumila Javůrka, ale i dnes, město nabízí prodej svých pozemků za symbolickou cenu, aby vyhovělo požadavkům, a oprávněným, Boleslaváků. Opakuji, za symbolickou cenu. Kolik je vlastně symbolická cena? Symbolický pronájem městských objektů, třeba kina nebo zámku, činí 1 korunu. Na Panském prodalo tehdejší vedení města metr za 380 Kč. Tedy též za symbolickou cenu.

A právě zde, v tomto faktu, je pes možná zakopán. Všichni známe právníky, nemusíme chodit daleko, že? Co když se vůbec nejedná o výstavbu OC? Co když se vůbec nejedná o lidi z této části města, vždyť dobrodějové u nás již dávno vymřeli, stejně jako dinosauři, mimo těch politických, samozřejmě. Těm se naopak daří stále lépe. Co když se jedná zase jen a jen o peníze, o zisky někoho na úkor města? Vždyť je přece tak snadné hovořit s jistotou o vůli řetězce postavit ve Staré Boleslavi OC, ale nutné je předem, za onu symbolickou cenu, koupit od města pozemky. A ty by právě měli koupit oni právníci ze společnosti K - PLAN.

A poté, co budou za směšnou cenu vlastníky pozemků, zájem řetězce o budování OC náhle opadne, stavět se nebude. prostě záměr byl dobrý, leč nevyšel. Pozemky budou ve vlastnictví společnosti, město již do jejich využití nebude mít co kecat, a tak se tady zase někdo nakapsuje na úkor města, potažmo kapes daňových poplatníků, občanů města. Pozemky již nebudou, OC také ne, zato zde bude moci vyrůst třeba exkluzivní čtvrť, jak to má v plánu majitel pozemků Na Praporci, která bude oplocena mohutnou zdí, aby ta lůza dovniř neviděla a lidem, ale i vedení města zbudou jen oči pro pláč. Tedy, lidem možná ano, ale vedení města určitě nikoliv, tomu to bude totiž jedno.

Tak takové obavy mě napadají při přemýšlení o jednom krátkém, stručném a nicneříkajícím zápisu z jednání rady města. Myslíte si, že je to tak nemožné?

Vladimír Kapal

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.