Město očima nezávislého člověka

Nad obchoďákem v Boleslavi se stahují mračna

01.09.2014 09:21

Při jednání zastupitelů 28. 8. se projednávala i záležitost možnosti prodeje pozemků vedle ulice Okružní, pro místní za lípou, právnické firmě z Brna, která by následně údajně zajistila na těchto pozemcích výstavbu tolik potřebného obchodního centra.

Jednání se však zatím zadrhla. Podle znaleckých posudků se cena pozemku u obchodních center pohybuje u nás ve městě kolem 2.500 Kč/m2. Vedení města, aby podpořilo investora, nabídlo cenu za jeden čtvereční metr 1.050 Kč, tedy více než o polovinu nižší cenu, nežli je cena tržní. Jenomže tato cena se právnické firmě nelíbila a navrhla, že by veliké pozemky odkoupila za cenu maximálně 750 Kč za 1 m2. A to se zase nelíbí vedení města.

Na dotazy, jak jednání na eventuální výstavbu OC ve Staré Boleslavi pokračují, odpověděl starosta Přenosil, že zatím nepokračují. Navíc, město nemá zaručeno ani to, že i kdyby přistoupilo na cenu navrhovanou právnickou firmou, bude v těchto místech nakonec OC stát, protože se od právníků zatím nedozvědělo, který řetězec by měl zájem ve Staré Boleslavi postavit a provozovat obchodní centrum.

Mohlo by se totiž klidně stát, a toho se zastupitelé i obávali, že pokud by se právníkům pozemky prodaly za jimi požadovanou cenu, mohli by poté říci, že se jim nepodařilo žádný řetězec k výstavbě přesvědčit, a protože by již pozemky byly jejich, mohli by je poté s velikým ziskem zkomercionalizovat, například na další výstavu sídla.

Na jednání zastupitelů proto padaly návrhy, jak toto nebezpečí odvrátit, například tím, že by se celé uvažované území na OC zařadilo do územního plánu jako území určené pouze k výstavbě obchodního rázu. Tím by se zamezila jakákoliv spekulace s pozemky a cesta ke snadnému a vysokému zisku právnické firmy.

Nejvýhodnější by pro město a především občany Staré Boleslavi, kteří by nové obchodní centrum potřebovali jako sůl, kdyby se přihlásil nějaký řetězec přímo, ale to se zatím bohužel nestalo. Uvidíme, jak se tento úmysl města bude dále vyvíjet.

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.