Město očima nezávislého člověka

Náměstí se otevřelo, a byla to velká sláva

21.10.2012 11:23

Brandýské náměstí se v sobotu 20. října otevřelo pro veřejnost i dopravu. Konečně! Byla to velká, nákladná a dlouhotrvající akce, která mnohým občanům města způsobila nemalé obtíže. Na druhou stranu je třeba přiznat, že konečná podoba náměstí není vůbec špatná, spíše naopak.

Mně osobně sice vadí nejen socha svatého, který neměl s městem vůbec nic společného a také kašna. Nevím, co je to za módu posledních let, že se všude na náměstích budují kašny. V dřívějších dobách měly kašny své opodstatnění, lidé si k nim chodili pro vodu, ale dnes mi to připadá jako anachronismus a velikášství. Ale je to jen můj osobní názor.

Vedení města prezentovalo rekonstruované náměstí jako svůj velký úspěch, a tak otevření náměstí pojalo velkoryse jako  městskou slávu. Vidíte, jako by touto slávou říkali občanům, jak se o vás staráme, jak na vás myslíme a jak chceme, abyste se ve městě cítili dobře.

Přejme to radě města a jejich představitelům. Udělali pro lidi alespoň něco, i když to stálo téměř 43 milionů korun. Kromě náměstí, byť je opravdu povedené, toho totiž pro lidi ve městě příliš neudělali. Zavedli placené parkování, zdražili zcela zbytečně vodné a především stočné, připravují, sice dle zákona, ale přesto, výrazné zdražení svozu a likvidaci komunálního odpadu. Jenomže i zákon umožňuje, aby města, pokud nechtějí, zdražovat nemusela. Nechť nám je příkladem Ústí nad Labem nebo Teplice, tam lidé stejně dobře odpad třídí jako u nás a za to nemusejí za popelnice platit. Ale to bychom asi na našem městu chtěli moc, u nás se to prostě zdraží.

V příloze ukazujeme střípky ze slavnostního otevření náměstí. A já osobně doufám, že na řadu let nebude potřeba náměstí opět uzavírat.

 

 

Text Vladimír Kapal

Foto František Toman.

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.