Město očima nezávislého člověka

Názor čtenáře

06.09.2012 17:10

Příroda versus beton

aneb bitva o Kaufland pokračuje

A je to tady zase.Po prohrané bitvě o umístění v sídlišti opět klepe firma Qinn invest na dveře radnice s dalším fikaným nápadem na umístění svého dílka. Tentokrát chce svůj pozemek s radnicí směnit s pozemkem města na Zápské ulici v blízskosti pekáren. Sídliště tam žádné není , tudíš ani žádní křiklouni . S těmi několika majiteli bytů v nově zrekonstruovaném domě a zahrádkáři, kteří  mají zahrádky jen  pronajaté od města  nebude taková práce.  Zahrádky se srovnají buldozery, stromy vykácí a je to…    Vítězná cesta pro beton je připravena. Uprostěd bude stát betonová hala a všude kolem bude betonová dlažba nebo asfalt. Zahrádkáři půjdou o dům dál a těch pár bytovkářů má hold smůlu, neměli si ty byty kupovat a rekonstruovat.  Hlavní přeci je, aby občané konečně měli možnost nakupovat v tom správném obchoďáku . 

Nebo aspoň tak na mě působí vstřícnost radnice vůči Qinn investu.  Možná je to jednoduché uvažování, ale já být městskou radou, tak bych tuhle firmu s tímto nápadem hnal jak se říká „svinským“ krokem.  Zřejmě si ale nikdo z městské rady jaksi nevšiml, že z té džungle, o kterou se nikdo nestaral, vyrostla v průběhu asi 25 let díky zahrádkářům jakási oáza klidu a pohody, plná zeleně,ovocných i listnatých a jehličnatých stromů, často vzácných.  Krásně upravené zahrádky znamenaly taky spoustu dlouholeté práce.

Bez ohledu na nájemní smlouvy s několika měsíční výpovědní  lhůtou ,lehce vypověditelné, mě takový nápad připadá jako zločin. Podle radnice ještě není nic jistého, ale mě připadá jako zločin i jenom ta myšlenka.  Kam jsme to dospěli, když kvůli pěnězům a kšeftu chceme ničit přírodu? Je někdo tak silný, že na to má právo ? Pokud ano, tak je tu něco nezdravého co tu být nemá.

Nezbývá než doufat, že rozum zvítězí a zvítězí i příroda nad betonem.

 

 

 

Vlastimil Šrut

 

Komentář ke článku

Městská rada se k plánům Kauflandu nestaví příliš vstřícně, spíše bych řekl, že odmítavě. Jinak by už žádost firmy řešila. Takhle to spíše vypadá, že chce nechat problém vyhnít a čekat až firma od záměru odstoupí.

Vzhledem k současné ekonomické situaci, kdy všechny řetězce pláčí, že lidé přestali nakupovat ve velkém a klesají jim tržby, protože na to lidé prostě nemají, jenom tomuto postoji radnice nahrává. Zatím se vůbec nic neřešilo, alespoň já o tom nemám žádné informace.

Situaci na Zápské až tak dokonale neznám, ale pokud by se měly rušit kvůli Kauflandu zahrádkářům jejich, byť pronajaté“ zahrádky, byl bych silně proti tomu. Vím co to znamená udělat z úhoru krásnou a úrodnou zahrádku, po celá léta jsem na podobné zahrádce pracoval, byť z donucení, to přiznávám. Ale ničit kvůli výstavbě dalšího řetězce zahrádky by se mi hrubě nelíbilo. A mohu vám, pane Šrute, slíbit, že pokud by se měla zrušit kvůli Kauflandu byť jedna jediná zahrádka, jako zastupitel bych hlasoval proti výstavbě.

A důvod? Město je tady kvůli lidem, nikoliv lidé kvůli městu. I když se osobně domnívám, že typ obchoďáku Kaufland zde chybí. Ale jeho výstavba by neměla zapříčinit zničení lidské práce, snažení a radosti.

Vladimír Kapal

 

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.