Město očima nezávislého člověka

Názor čtenáře

01.11.2012 18:27

Dobrý den, pane Kapale,

Chtěl bych Vám a všem ostatním, co nás podpořili, moc poděkovat. Jsem rád, že v tomto městě nežijí pouze materialisté a kšeftaři, ale i lidé, kteří mají zdravý rozum a hlavně srdce. Všechno se přece nedá přepočítávat na peníze.

Z reakcí v posledních Městských listech na problematiku výstavby OC Kaufland vyplývá, že pouze ODS a TOP 09 slušnost a srdce v programu jaksi nemají, i když aspoň TOPka ústy paní Novákové vyzvala k diskuzi.

V současné době probíhá nátlak na nás, majitele bytů a zahrádkáře, abychom se s firmou Qinn Invest dohodli na jakýchsi kompenzacích, a tím by byla jakoby odstraněna překážka ve směně pozemků s městem.

Nic to ovšem nemění na situaci, že v případě souhlasu zastupitelů města, budou zahrádky zlikvidovány a stromy vykáceny. Zeleň navždy zmizí. My, bytovkáři, budeme bydlet na parkovišti Obchodního centra a auta nám budou parkovat přímo pod okny. Staneme se obětí kšeftu mezi radnicí a Qinn Invest, protože radnice chce na jejich pozemcích vybudovat jakési Zdravé město.

Připadá mi to jako ve válce, když chceme něco vyhrát, musíme něco obětovat. My ale snad ve válce nejsme, my snad nejsme občané Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi? Starosta Přenosil není i náš starosta?

Bydlím tady už 33 let a pamatuji si, že kdysi došlo k referendu o odtržení Staré Boleslavi od Brandýsa. Nevím, jaký k tomu byl tehdy důvod,ale nyní by mohl vzniknout další. V Brandýse bude Tesco, teď i Kaufland, Lidl, 2x Penny a v Boleslavi pouze jedna Norma, na kterou asi nelze pět chválu. Nebudou si Boleslaváci připadat oprávněně jako méně hodnotní občané našeho dvouměstí?

Na závěr připojuji jeden záběr místa, které zde za rok už nebude, pokud bude schválena výměna pozemků. Místo toho tam bude stát betonová krychle s názvem Kaufland a parkoviště.

 

Vlastimil Šrut

 

Dobrý den, pane Šrute,

Za sebe a za podobně smýšlející zastupitele Vám zde veřejně slibuji, že pokud se bude při jednání zastupitelstva hlasovat o směně pozemků mezi městem a Qinn Invest, budu hlasovat proti této směně. A navíc budu požadovat, aby se hlasovalo po jménech, aby občané města – voliči věděli, jak který zastupitel to s městem a jeho obyvateli myslí.

Jenomže jsem opoziční zastupitel, a tak je více než pravděpodobné, že můj návrh neprojde. Nicméně se budu snažit zapsat si soukromě jména, abych mohl zveřejnit, jak kdo hlasoval.

Pokud se měl Kaufland stavět na pozemcích, které si zakoupil a navíc chtěl na své náklady vybudovat park na pozemcích města, souhlasil jsem s tím, neboť jsem měl k dispozici informaci, že minulé zastupitelstvo se proti výstavbě OC na těchto pozemcích výslovně nepostavilo.

Směna pozemků a rušení zahrádek je však svinstvo nejvyššího kalibru a slušný, opravdu slušný zastupitel, by pro ni zvednout ruku neměl. Jenomže, kolik opravdu slušných zastupitelů mezi jedenadvacítkou najdeme? Uvidíte sám, pokud na jednání zastupitelstva budete přítomen.

Referendum o osamostatnění Staré Boleslavi proběhlo z důvodu více než tisícileté historické samostatnosti Staré Boleslavi, která byla k Brandýsu násilně a administrativně připojena bolševiky v šedesátém roce. Tehdy se nás nikdo neptal. Referendum, a já se na něm podílel, bohužel nemělo dostatek platných a ze zákona potřebných hlasů, takže bylo neplatné, Ale z těch, kteří se ho zúčastnili, bylo 78 % pro samostatnost Boleslavi.

Dnes už žádné referendum nehrozí, neboť by to pro lidi znamenalo takové administrativní zatížení, že by si museli vzít na vyřízení dovolenou. Úřední šiml by tak řehtal, že se do toho lidé raději ani nepustí.

Kaufland jsme žádali, zdali by nechtěl OC postavit v Boleslavi, ale prý to tam není lukrativní. Lidé jsou tam prý samí staří a málo nakupují, takže pro investora připadá v úvahu pouze Brandýs. 

Osobně udělám vše, co je v mých silách, aby ke směně pozemků nedošlo. V Brandýse, a to máte naprostou pravdu, je již obchoďáků dost, tak proč další, navíc, který by zničil život místních lidí.

Pane Šrute, máte smůlu, vy, kdož žijete na Zápské, v Zeleném údolí jsou povětšinou vojáci a kým byl náš současný místostarosta?  Takže proto tam Kaufland stát nesmí, ale co je komu do několika lidiček někde na okraji města, že?

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.