Město očima nezávislého člověka

Názor čtenáře

21.02.2014 10:46

Vážený pane Kapale,

dovoluji si, s jistým zpožděním, několika poznámkami reagovat na Váš článek „Je zámek pro lidi nebo jen pro pár vyvolených?“ publikovaný 13. února 2014. Velice kriticky se v něm, mimo jiné, pozastavujete nad zábranami, které brání volnému příjezdu po starém mostě až přímo k zámecké bráně.

Již řadu let pracuji na zámku jako průvodce-brigádník. Za tu dobu jsem měl možnost pozorovat, co auta, nebo spíše jejich řidiči, dokáží v jeho okolí způsobit škod. Stará příjezdová cesta byla obyčejná asfaltovka a parkovalo se na ní „jedna radost“ i přes zákazovou dopravní značku, kterou ale nikdo nebral na vědomí (a městskou policii to nikdy moc nezajímalo), takže u zámku to často vypadalo jako na srazu motoristů – a značná část z jejich osazenstva na samotný zámek vůbec nešla.

Pak byl po pravé straně cesty vybudován úzký chodník krytý plochými kameny. Ty ale neměly dostatečnou nosnost, aby na nich mohla parkovat auta, takže byly na jeho okraj položeny kameny, aby i největší „jelito“ pochopilo, že na ně nemá vjíždět. Ale co se nestalo. Nějaké kameny ani chodník řidiče prostě nezajímaly, vždyť stačilo tak málo-vystoupit z auta, kámen odhodit stranou (nejlépe přímo na nově nahozenou zeď) a chodníček pěkně rozválcovat. Po nás potopa. A z pokusu o vybudování důstojnější přístupové cesty tedy opět zbylo jen ryzí parkoviště.

Zažil jsem i situaci, kdy si řidiči usmysleli, že parkovat přímo u zámecké brány pro ně není dost dobré a tak se rozhodli, že si prostě otevřou bránu samotnou a budou parkovat na nádvoří. Není nic lepšího, než se dohadovat s umíněným šoférem, že tou bránou by opravdu neměl lomcovat, natož aby se vůbec obtěžoval někoho zeptat, zda je to vůbec možné. Někdy jde takové vysvětlování opravdu těžko.

V současnosti je cesta nově vydlážděna, ale nedovedu si představit, co by s ní během pár měsíců udělal intenzivní provoz a olej vytékající z některých vozů (viz fleky, které jsou dodnes patrné na dřevěných kostkách v průjezdu brány). Sloupky a řetěz je zde dle mého názoru na správném místě. Nedomnívám se, že by se jednalo o nějakou aroganci ze strany „feudálů“ či „zámeckého pána“ který nechce být rušen, jak jste ve svém článku nastínil. A aby se „plebs“ k zámku nedostal? Vždyť to by byl zámek sám proti sobě! Pro koho jej město opravuje? Proč je prezentován v televizi, na dálničním poutači, na webu? Přeci právě pro ten „plebs“.

Jsem zcela přesvědčen, že zde nejde o pokus znesnadnit přístup k zámku, ale naopak o jeho zatraktivnění. Myslíte si, že bude pohled na zámek malebnější, pokud jej necháme obsypat auty? Znám spoustu hradů a zámků, kde by bylo parkování přímo před jeho branou zcela nemyslitelné (nemyslím tím hrady na nepřístupných kopcích) a návštěvníci prostě musí vysednout z vozu a dojít si tam pěšky. A oni to udělají, protože chtějí památku navštívit, třeba se i cestou pokochat upraveným okolím, užít si klidu, nikoliv neustále uskakovat před jedoucími auty. Zeptejte se mnoha rodičů a prarodičů, kteří si zvykli procházet se s kočárky a malými dětmi kolem zámku, zda by si přáli návrat aut. Myslím, že spíše ocení klid a možnost se alespoň někde po městě pohybovat volně, beze strachu z provozu.

Vím, že situace ohledně parkování není u zámku ideální (o celém městě ani nemluvě), ale nějaké místo v okolí se snad vždy najde, třeba dole v ulicích Na Celné nebo Na Prádle. Stačí jen nebýt líný a ten kousek prostě dojít, ať už jde o turistu nebo místního, který míří na některou z akcí či na veřejné jednání zastupitelstva. Pro invalidní návštěvníky by jistě nebylo těžké vyčlenit jedno parkovací místo v sousedství kočárovny, případně s některým z pracovníků zámku to dovezení až k bráně domluvit.

S úctou

Jakub Potměšil

 

Vážený pane Potměšile,

Pracujete na zámku, jste zřejmě mladý, takže se nelze divit, že máte názor takový, jaký uvádíte. Porovnejte svůj názor, prosím, s názorem staršího občana, který mi poslal dopis. Nikoliv elektronicky, ale skutečný, starosvětský a krásně napsaný dopis. Ten pán píše:

Vážený pane Kapale,

jsem již starší člověk a špatně se mi chodí. Zároveň máme se ženou rádi kulturní akce pořádané na zámku. Pěšky bychom nedošli, takže musíme využívat automobilu. Pokud však přijedeme k zámku později, nežli hodinu před začátkem akce, místo na zaparkování nenalezneme, těch několik míst je zaplněno. Nelze zaparkovat ani v přilehlých ulicích, neboť i ty jsou plné, takže nám nezbývá nic jiného, pokud nechceme parkovat až na náměstí, jinde, blíže to není možné, než abychom jezdili na akce na zámku hodinu i více před vlastním zahájením. Uvítali bychom proto, aby bylo vytvořeno u zámku více parkovacích míst tak, jak to je obvyklé u jiných zámků.

Prosím zároveň, neuvádějte mé jméno, nechtěl bych se stát terčem útoků.

Podpis byl samozřejmě součástí dopisu, ale na přání pisatele jeho jméno neuvádím.

Vidíte, pane Potměšile? Vy máte svou pravdu a v mnohém s Vámi souhlasím, ale zároveň má pravdu i onen starší milovník kultury. Každý má svou pravdu viděnou ze svého úhlu pohledu.

Pokud by bylo možné u zámku vybudovat parkoviště minimálně na stovku aut, jako tomu je například u zámku v Lysé nad Labem, v Mnichovu Hradišti a jinde, pak by bylo na místě uzavřít přístupovou cestu k zámku bez problémů.

A další záležitost. V roce 1990 jsem se podílel na převodu zámku do vlastnictví města, možná jste ještě ani nebyl na světě, a součástí byly i plánky. Areál zámku byl rozdělen na dvě části, jedna začínala vstupní bránou na nádvoří, druhá se týkala zámecké zahrady. Prostor od aleje po spodní bránu zámku byl tehdy uváděn jako veřejný prostor, komunikace pro pěší. Nezlobte se na mne, ale pokud se má stát zámek hojně navštěvovaným místem, a já bych si to velmi přál, ostatně proto jsem usiloval tehdy o jeho převzetí městem, musí být pro návštěvníky vybudováno zázemí, a tím se myslí i dostatečně rozsáhlé parkoviště, jinak návštěvník nejen do zámku, ale i restaurace nepřijde.

Je to naprosto stejný problém v dnešní době, jako u hypermarketů. Tam, kde není dostatek parkovacích míst, zákazník nepřijede. Zajděte se podívat do Staré Boleslavi do restaurace Slovanka. Dříve tam bylo plno, nyní, kdy se musí za parkování platit, zeje prázdnotou. Nebo na Václavské náměstí, též ve Staré Boleslavi. Tam se parkovací místa zrušila, osadila se litinovými piloty, zamezilo se parkování a všechny obchody skončily. Totéž platí i pro zámek.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.