Město očima nezávislého člověka

Názor čtenáře

20.09.2014 08:12

    Za pravidelně nízké účasti obyvatel se odehrálo poslední zasedání MZ. I když tentokrát se zúčastnilo o pár lidí více než běžných 20 až 40 občanů. Zřejmě z důvodu projednání Územního plánu. Nicméně vzhledem k celkovému počtu obyvatel našeho dvojměstí (více jak 17 000 ) lze hovořit o velkém nezájmu a lhostejnosti. Čekal jsem, že tentokrát přijde mnohem víc občanů, hlavně obhajovat své připomínky k Územnímu plánu (údajně jich bylo 240) a také jsem čekal účast aspoň některých kandidátů na zastupitele města.  Bohužel si nenašli asi čas nebo to nepovažovali za nutné. Omlouvám se těm, kteří tam byli, ale já je neznám. Mohlo to být pro ně nesmírně poučné. Mohli totiž vidět odstrašující ukázku toho, jak radnice vládne a válcuje jakýkoli jiný názor. Mohli vidět přesně to, co si asi většina občanů nepřeje.

Hned v úvodu byl smeten návrh na zveřejnění záznamu ze zasedání na webových stránkách města. Samozřejmě proti hlasovali i členové TOP 09, i když na minulém zasedání paní Nováková plamenně mluvila o opaku. Pro jistotu uvádím výňatek z oficiálního zápisu:

 Místostarostka města paní Mgr. Nováková k dotazu přímých přenosů z veřejných zasedání

uvedla, že TOP 09 měla toto ve volebním programu. Při přípravě nového volebního

programu bylo velmi přísně hodnoceno, co se nepovedlo, protože TOP 09 měla malou

politickou sílu zastoupením v radě města. Do programu pro příští volební období se po

dlouhém zvažování navrhuje zpřístupnit lepší informovanost pro občany, aby prezentace

projednávaných záležitostí byla přehledná a atraktivnější. TOP 09 bude prosazovat, aby na

webu byl záznam z veřejných zasedání značně uspořádaný, aby občané, kteří se nemohou

osobně zúčastnit zasedání, měli možnost záznam na webu města shlédnout.

Top 09 si zřejmě se sliby v programu příliš hlavu neláme, např. měla v minulém programu : „Jsme proti Kauflandu v Brandýse a budeme jej prosazovat ve Staré Boleslavi“  Výsledek je ten, že  pomohli prohlasovat směnu pozemků a Kaufland se bude stavět na pozemku zlikvidovaných zahrádek a Boleslav zase nemá nic.

Na druhou stranu se ani nelze divit, že není zájem, aby se široká veřejnost dozvěděla, jak to vlastně na radnici chodí . Jednání zastupitelstva dost často připomínalo frašku. Ale to by bylo dlouhé vyprávění.

Zastupitelstvo vůbec nedostalo šanci projednat jednotlivé připomínky k ÚP. Proč také, když už bylo předem rozhodnuto. Ani nebude nikdo obeznámen s tím, jak bylo s jeho námitkou naloženo a z jakých důvodů. Také byl smeten požadavek, aby se pro Územní plán hlasovalo po jménech. Proč asi??? Je zřejmé, že ti co na zasedáních jenom mlčí a zvedají ruku dle potřeb koalice se nepotřebují zviditelňovat. Jsou to přeci naši spoluobčané a můžeme se s nimi potkávat denně. Třeba by jim to někdy někdo mohl vyčíst.

Územní plán je nesmírně složitá záležitost a ne všichni se v něm dokážou orientovat. Vytvářel  se několik let a dlouho bude platit. Až čas ukáže, co v něm je zakamuflováno a proč musel být schválen na posledním zasedání tohoto zastupitelstva. Lze jen doufat, že zastupitelstvo, které vznikne z nadcházejících voleb bude jiné, otevřené, tak jak to všichni slibují a bude sloužit ku prospěchu našeho dvojměstí.

Jako před každými volbami přesně vím, koho nevolit. Volit ale nebudu podle programů, tam se dá napsat ledacos, budu volit lidi, kteří již pro město něco udělali, a o kterých jsem přesvědčen, že chtějí, aby se tady žilo lépe a budou naslouchat občanům.

Vlastimil Šrut

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.