Město očima nezávislého člověka

Nechutný byznys se zvířaty v našem městě

02.11.2012 11:40

Skoro každý chovatel nebo milovník zvířat se jistě setkal s někým, komu se ztratil jeho zvířecí miláček.  I já jsem se s takovými lidmi setkal. Počet těchto lidí ve Staré Boleslavi narůstá, zejména majitelů koček, které se velmi obtížně hlídají. Výjimkou však nejsou ani majitelé psů. Mohlo by se zajisté říci: Kočky a psi utíkají, toulají se, něco je mohlo přejet.

Sám jsem tomu nevěnoval příliš velkou pozornost až do doby, kdy se ztratilo během jedné sobotní noci v okolí, kde bydlím 5 koček najednou, včetně jedné, kterou vlastnila má přítelkyně. Na přesném dnu jsme se s několika majiteli ihned shodli. Tolik zmizelých zvířat najednou už jistě není náhoda. Dokonce 3 z nich měly obojek. Prošli jsme i záběry bezpečnostních kamer. Na jednom ze záběrů je vidět, jak se spokojeně sedící kočka, která nebyla zvyklá opouštět zahradu, zničehonic najednou kácí k zemi a padá bezvládně na zem. Někdo ji zkrátka ulovil a sebral.

Už jsem se před lety jako majitel zvířete setkal s případem, kdy jeden místní protřelý recidivista Zbyněk Zemánek a jeho slaboduchý kamarád Luboš Seman velmi dlouhým a bestiálním způsobem, který nelze publikovat, utýrali kočku. Tento případ se povedlo i díky státní policii dotáhnout do konce a pachatel byl odsouzen.

Rozhodl jsem se tedy pátrat, co vlastně za zmizením tak velkého počtu koček je. Vždyť město bývá nezvykle ve velké míře poseto plakátky zoufalých majitelů psů a koček. Vzhledem k tomu, že výše zmíněný recidivista je nyní ve vězení, musel jsem začít pátrat po někom jiném. Při návštěvě jednoho staroboleslavského podniku, který je oblíben u té nejhorší spodiny, jsem se dozvěděl šokující informace. Z rozhovorů s některými „štamgasty“ plyne, že ve městě existují lidé, kteří si z lovu a odchytu domácích mazlíčků udělali celkem slušnou živnost. Údajně mají existovat osoby, které takto ulovená zvířata vykupují. Výkupní ceny se mají pohybovat podle velikosti zvířete a kvality kůže respektive srsti. Za kočku se prý platí kolem 100 Kč, za velkého psa dokonce až 500 Kč. Je to prý jednodušší než sbírat a krást železný šrot.

Zvláště žádaní jsou právě vypiplaní domácí mazlíčci, vzhledem k tomu, že jsou živení a mají pěknou srst. Ze všech těchto informací jasně vyplývá, že zvířata jsou tedy chytána a lovena za účelem konzumace a na kůže. Podobné zkušenosti má i majitel jednoho z útulků, se kterým se osobně znám. Jasně mi řekl: „Bohužel existují lidé, kteří si pořídí zvíře z útulku pouze za účelem konzumace a bůhvíčeho ještě. Snažíme se tyto lidi rozpoznat. Některé, např. ty, kteří si přijdou vyzvednout kočku za účelem výcviku loveckého psa, už dobře známe. Pokud si přijde do útulku někdo pro psa z jistého etnika – odmítnu ho také.“

Je škoda, že se zrovna v našem městě rozmohl tento odporný byznys – respektive že zde žijí lidé, kterým nedělá problém si takto vydělávat. Takto si tu musí člověk připadat, jako někde v jihovýchodní Asii, kde prakticky vše co se hýbe, skončí na talíři.

Tento článek má sloužit jako upozornění všem milovníkům zvířat. Dle shody postižených chovatelů je nejrizikovější čas, kdy se tento „lov“ děje, noc z pátku na sobotu a ze soboty na neděli. Dávejte si tedy v tuto dobu na své kočičí přátele obzvláště pozor a hlídejte si je. Pokud se vám zaběhne pes, pokuste se ho co nejrychleji najít. Problému se budu i nadále věnovat a pokusím se zjistit o tomto nechutném obchodu víc.

Lukáš Peldřimovský

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.