Město očima nezávislého člověka

Několik postřehů a myšlenek

05.04.2012 12:08

Tak městu vítěz soutěže na Probošťák Yacht Club pravděpodobně smlouvu nepodepíše. Řekl mi to osobně jednatel firmy při vzrušeném telefonátu. Okamžitě jsem kontaktoval starostu a ptal jsem se ho na to. Sdělil mi, bylo to v úterý 3. dubna, že tuto informaci též slyšel, ale zatím nic oficiálního na město nedošlo. Tak uvidíme.

Pokud se tak opravdu stane a smlouva podepsána nebude, je více nežli pravděpodobné, že možným důvodem bylo mé vystoupení na veřejném zasedání zastupitelstva, kdy jsem město upozornil, že pokud by v areálu vznikla, jako slibovaná investice, trvalá stavba, už by nájemce z areálu nikdy nikdo nedostal, protože by mu město, dle zákona, muselo pozemky pod trvalou stavbou prodat. Dle zákona totiž nesmí být jiný majitel pozemku a jiný vlastník trvalé stavby na onom pozemku. Na témže zastupitelstvu prohlásil místostarosta Nekvasil, že smlouvu mají právníci a že se možná bude jednat pouze o stavby dočasné, kde by nucený odprodej pozemků pod nimi nehrozil.

Tím, že smlouva pravděpodobně podepsána nebude, se mi potvrdilo, že se opravdu zřejmě jednalo o stavby trvalé a prakticky se jednalo o trik, jak získat areál natrvalo a bez odkupování všech pozemků, jako to kdysi chtěla jiná firma. Výsledek by ale byl naprosto stejný – město by na areál ztratilo jakýkoliv vliv.

A další záležitost. Je to pouze můj dojem, nemám nic potvrzeného, ale je to podivné. Z jiného města vím o případu, že jedna firma vyhrála veřejnou soutěž na stavbu nejnižší cenou. Byla to malá firma a nedokázala složit bankovní jistotu. Byla proto vybrána jiná firma, která jistotu složila, ale cena za dílo byla daleko vyšší. A to o dost. A jak to dopadlo? Stavbu prováděla nakonec firma s nejnižší nabídkou, jako subdodavatel. Provedla ji naprosto celou. Od vítězné firmy, která na stavbě ani nemákla, dostala původně nabízenou částku a firma se složenou bankovní zárukou shrábla rozdíl. Dva miliony korun. Aniž by se na stavbě objevil její jediný dělník či stroj. A všichni byli spokojeni. Stavby byla v pořádku předána, peníze vyplaceny a zákon byl dodržen. Jediný, kdo na to vše doplatil, byl daňový poplatník, který fakticky zaplatil velké, zastřešující, firmě bezpracný zisk.

Kdysi se stavěla ulice v sídlišti Na Kloboučku. Vítězem se tehdy stala firma T.A.Q. s.r.o. Ano, právě ta, která nyní vyhrála i soutěž na rekonstrukci autobusového nádraží. A tenkrát na Kloboučku, jsem po celou dobu výstavby ulice neviděl jediný stroj s logem T.A.Q., jediného dělníka s tímto logem na zádech pracovní blůzy, zato se tam pohybovaly jenom stroje, ale i dělníci s logem Stavokompletu. Není to podivné? Že by jedna firma zadala subdodavateli stoprocentní stavbu?

A další podivnost. Dostala se ke mně informace, zdůrazňuji, naprosto neověřená, proto je to pouze má myšlenka, že firma T.A.Q. je pouze jakousi odnoží Stavokompletu. To prý aby všechny práce pro město nevykonávala pouze jediná firma.

A proto, až se začne stavět autobusové nádraží, budu velice pozorně sledovat, jaké stroje a jací dělníci budou na stavbě pracovat. A budu tam i s foťákem. A budu fotit ať už tam budou stroje a dělníci jakékoliv firmy.

Jsem na to velice, ale opravdu velice zvědav.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.