Město očima nezávislého člověka

Nekonečný příběh jménem Kaufland

15.02.2012 18:22

Dosud stále nevyřešená kauza Kaufland,  zcela evidentně nesnesitelně dlouho drtí nervy všech, kteří se okolo ní motají. Dovolím si zde jako zcela nezaujatý občan vyjádřit svůj názor na tento problém. Předem říkám, že nejsem ani zastánce Kauflandu ani jeho odpůrce – jenom vyjádřím svůj pohled na věc. Jsem totiž Staroboleslavák a myslím, že by o tomto tématu měli rozhodovat zejména občané z Brandýsa.

Nekonečně táhnoucí se kauza Kaufland už totiž začala připomínat velmi trapný a ubohý taneček kolem horkého bramboru. Hudba však pod taktovkou „kapelníka“ Přenosila a některých jeho „muzikantů“ již léta falešně skřípe a sotva můžeme doufat, že se z této „kapely“ stane kvalitní a poctivě hrající těleso. Neschopnost jakéhokoliv rozhodnutí je do nebe volající. Jako kdyby bylo vedení města v křeči. Nejsou podklady, znějí výmluvy. Nemáme dokumentaci, znějí jiné vytáčky. Zastupitelé se nemohou zodpovědně rozhodnout, zní zas odjinud.  Dobrá, zřejmě někteří zastupitelé chtějí odpovědně rozhodovat. Škoda, že se takto odpovědně nepřistupovalo k předraženému nákupu pozemků pod nemocnicí nebo u „baráku hrůzy“ na náměstí. Tam se rozhodovalo šmahem a zde podle mě celý problém začal.

Jsem přesvědčen, že město tehdy ještě pod absolutní vládou ODS, v době kdy tyto pozemky kupovalo, zcela jistě vědělo, jak s nimi dál. Hlavně falešní „muzikanti“ to věděli a dovolím si říct, že nepřímo potichoučku organizovali. Protože nebýt toho, nikdy by se sem Kaufland tak vytrvale netlačil. Někdo z městských představitelů mu musel tvrdě zametat cestičku. Nicméně zástupci Kauflandu přitlačili na pilu a slíbili park a další výhody. Když si uvědomíme, že Kaufland by tam stejně mohl stát (byť menší), je už o čem rozhodovat. Je to na zastupitelích ať zváží pro a proti.

Bohužel velmi prapodivné otálení s rozhodnutím ať již bude kladné či záporné může vyvolávat dojem jakéhosi taktizování. Skutečnost, že se téměř nikdo z koaličních zastupitelů jasně nevyjádřil, zda je pro Kaufland či ne, je také zvláštní. Piruetky a chytračení pokračuje dál a nikdo nic neřeší. Ze zastupitelů snad veřejně vyjádřili své přesvědčení pouze pánové Huml, Kapal, Bíma, Javůrek a doktorka Čierna-Peterová. Ostatní zřejmě nemají názor a někteří kličkují do poslední chvíle.

Na co se tedy vlastně čeká? Nečeká se náhodou, až investor více zachrastí měšcem? Nebo nikdo nemá odvahu investora, který jistě musel mít v minulosti významnou oporu v některých městských statutářích a úřednících, poslat k šípku? Nebo se čeká, až se někteří odpůrci či příznivci unaví neustálým chozením po emotivních setkáních a schůzích zastupitelstva? Nebo se dokonce snad čeká na studii četnosti výskytu psích exkrementů v parku? To je zřejmě už jediný poslední zbývající zaručený důležitý podklad, který zastupitelé nemají, aby mohli konečně zodpovědně rozhodnout!

Rozhodování, pokud k němu vůbec dojde, bude velmi napjaté a ostře sledované. Je zcela evidentní, že řada zastupitelů má ze svého hlasování strach. Někteří jsou si vědomi, že by nepovedeným hlasováním mohli v příštích volbách přijít o svá místa. Otázka Kauflandu totiž rozděluje i strany – troufám si říct, že dokonce všechny nebo většinu stran. Proto si dovolím zahrát na prognostika. Bude se taktizovat do poslední chvíle. Některé strany nebudou hlasovat jednotně, předpokládám i „zcela náhodné“ absence některých zastupitelů. A to je, přesně ono – hlasovací guláš se pomaloučku vaří a teď se jen spekuluje jak ho naservírovat, aby se co nejmíň pobryndalo.

Lukáš Peldřimovský

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.