Město očima nezávislého člověka

Nenávidění vyhráli volby

14.10.2014 10:33

Tak jsme dnes v ČSSD analyzovali výsledek voleb. A uznáváme porážku. Levice v tomto městě dostala tvrdě na zadek. Po serii mediálních útoků na mě, volebního lídra, kdy jsem byl označován:

za populistu (pro zákaz bezdůvodných odtahů všech),

či rusofila (tak se dnes nazývá odpůrce války a falešných útoků pod cizí vlajkou)

nebo nepřítele sportu (to když daňový podvod nazvete pravým jménem)

a po neúspěchu sloučit dvě historicky rozhádané organizace ČSSD se vzájemným přetahování členů obou, to nemohlo dopadnout jinak. Dospěli jsme však k závěru, že i kdybychom vyhráli, nebo čistě teoreticky kdyby místo Dvojměstí  jsme my získali 6 mandátů, a oni jen 2, už by bylo povolební vyjednávání rozhodnuto. Podpora občanů, tedy generál Picek, by s klidem prohlásila s levicí ne, a nezbývá nám nic jiného než ODS a TOP 09, sice neradi, ale do menších funkcí na radnici vzít. Takhle má město naději.

Měli jsme signalizováno, že panují velké obavy z lidí kolem Adámka, Popelky, Martínkové a Bendy (Naše dvojměstí), a současně z Kapala, Humla a Altmanové (ČSSD). Psali jsme o tom. Pamatujete? Bylo investováno mnoho prostředků do toho, aby zabránili našemu vstupu na radnici. Ptáte se kdo? Samozřejmě ODS a TOP 09 a lidé, kteří stojí za nimi. Ti, kterým vyhověli, když bylo třeba nepodat odvolání, nebo přihrát milionovou zakázku. Těm všem jsme (Naše dvojměstí i  ČSSD) dávali v poslední době najevo (my o trochu déle), že s námi to tak nepůjde. Nálada ve městě byla proti "vládním" stranám velmi vypjatá. Kdo chodil na zastupitelstvo ví. Nervy ztrácel generál Nekvasil i Nina Nováková. O ODS nemluvím, ti byli překvapivě v klidu. Věděli proč.

14 subjektů.

Nezavislí 2014 byli průhlední. Radní z ODS na kandidátce Nezávislých, to by měl prokouknout i žák zvláštní školy, přesto 5,16 % a 1 mandát bylo překvapení. Investice do tohoto subjektu nebyly zdaleka takové, jako do Podpory občanů.

Celostránkové inzertní plochy s bývalým náměstkem ministra obrany ve vládě Petra Nečase byly k vidění ve všech místních novinách a na všech serverech.  Billboardy, plakáty a nakonec perlička, reklamní vůz plující 14 dnů městem tam a zpět. Náklady odhaduji velmi, velmi vysoko a ptám se. Kdopak je zaplatil? TAPAS Borek? AK Nespala? Stavokomplet? AVE? Že by generál Picek ze svého, s partou bývalých vojáků z povolání, kteří kandidují s ním? Protestujete? Zveřejněte náklady a sponzory. A vyvraťte podezření, že jde o privatizaci radnice a dluhy z kampaně budete muset tvrdě splácet. Politické strany to dělají automaticky každý rok.

Přesto, podle mého soudu, plán nevyšel úplně přesně. Stalo se nemožné. Naše dvojměstí stejně vyhrálo s 6ti mandáty a ČSSD udržela mandáty 2. I se započtením dalších 2 hlasů reálné opozice (KSČM a PRO sport), není šance postavit vládu proti kmotrům. Navíc je tu problém. Hradní poradce nepočítal s tím, že bude mít víc mandátů jak ODS a tak sliboval a sliboval, jak opustí dobře placený post a bude plně pracovat pro město. A všimli jste si, že program toto hnutí vlastně nemá vůbec žádný? Marketinkový zázrak.

Tak a co teď. S Dvojměstím musí jednat tak dlouho, až budou jejich zastupitelé označeni za neschopné řídit město a dohoda s nimi není možná. S námi by vymetli hned, tam by byl důvod - s levicí není programová shoda. Totéž nejde říct o Adámkovi a spol. z Dvojměstí. Všichni je znají a vědí, že to tak není a o co jim šlo i proč je volili. Teď se hledá důvod jak znemožnit nové politiky z Našeho dvojměstí, kteří přišli s vizí velmi podobnou, ne-li stejnou jako my. Ostatně měli jsme několik společných sezení nad problémem pískovna, obchvat nebo Kaufland. Tak se jedná. Ani ne o programu, ale o tom kdo bude sedět v radě a rozhodovat. Kdo bude mít kontrolu nad audity, smlouvami, těžbě písku a zavážce (jde o 400 milionů zisku) a kdo zarazí nebo nezarazí penězotoky do advokátních kanceláří hradního právníka, AVE a dalších firem. My bychom zkoumali smlouvy a vše zveřejňovali. Naše dvojměstí také mělo tento plán. Možná i díky tomuto článku nezbude nic jiného, než panu Adámkovi nebo někomu jinému z Našeho dvojměstí funkci starosty a patřičný počet míst v radě opravdu odhlasovat. Můj hlas starosta z tohoto uskupení dostane. A budu shánět i prostředky z kraje a ministerstev. Pro kmotry ne, pro Naše dvojměstí a tedy pro občany ano.

Tak jsme dokončili hodnocení voleb a povolební situace, popili minerálku a dospěli k názoru, že voliči také díky našim informacím, možná hlavně díky nim, dali stopku generálu Nekvasilovi a jeho arogantnímu chování, potrestali zejména některé kandidáty z TOP 09 a ODS. Oba naše zastupitele do zastupitesltva poslali zpět a to vnímáme jako dílčí úspěch.

Máme obrovskou radost z úspěchu Našeho dvojměstí. Vnímáme je jako jedinou skutečnou naději na změnu. Pokud se na radnici bude hrát fér, starosta bude nosit dres Našeho dvojměstí a podpoříme jej s maximálním nasazením. Pokud se však narodí koalice bývalých členů ODS, s členy ODS a členy TOP 09, budeme stejně tvrdá opozice jako dosud. Není úžasné, že ODS má dnes vlastně v zastupitelstvu 5+3+1 = 9mandátů? Že posílili o 3 mandáty? Sláva demokracii (občanské).

Stanislav Huml

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.