Město očima nezávislého člověka

Není na čase osamostatnit Starou Boleslav?

07.01.2013 09:48

Stará Boleslav má více než tisíciletou historii. Pravda, v podání katolické církve má neblahou pověst jako město, kde se stala bratrovražda knížete Václava. Právě toho knížete Václava, který je již po několik staletí považován za zakladatele českého státu.

Podle historiků však česká země za Václava byla jenom malým a nevýznamných knížectvím okolo Prahy, vždyť i Boleslavův hrad byl hradem pohraničním. Podobných slovanských území bylo několik a za panování knížete Václava se je nedařilo sjednotit. Až Boleslav I., nazývaný též Ukrutný, tyto slovanské kmeny sjednotil, vedl mnoho válek s germánskými kmeny a teprve on za více než třicet pět let panování, utvořil a vybojoval český stát tak, jak přibližně vypadá dnes. Neměl by být zakladatelem českého státu spíše on?

Navíc, a opět se odvolávám na výklady některých historiků, to není tak jednoznačné ani s onou veleslavnou bratrovraždou. Vždyť podle nich Boleslav a Václav nemohli být bratři, neboť by jejich matka Drahomíra musela porodit Václava ve svých sedmi letech. Ale je to předmětem neustálých sporů historiků, protože další z nich tuto tezi zásadně popírají.

Ale vraťme se k samotnému městu Stará Boleslav. Ta byla až do roku 1960, přesněji do května tohoto roku, plnoprávným a samostatným městem, které bylo významně vyznačeno na církevních mapách světa, tedy opět přesněji, na katolických církevních mapách. Až do roku 1960 byl na mapách vyznačen i okres Brandýs nad Labem, kam samozřejmě spadala i Stará Boleslav, pravda, byla mnohem menší.

A právě toho roku se komunističtí mocipáni rozhodli, že tradiční okresy, z dob ještě Rakouska – Uherska, změní  k obrazu svému. A konšelé Brandýsa nechtěli o okres přijít, a proto obě města administrativně spojili, aniž by se ptali lidí. Holt, taková už tehdy byla doba. Důvodem byla velikost města, nic jiného. Sice jsme se stali občany města s nejdelším názvem v republice, ale nebylo to nic platné, komunisté se rozhodli vytvořit nesmyslný a územně nesourodý okres Praha – východ se správním městem okresu – Prahou. Ohromný nesmysl, který trval až do dalšího nesmyslu, a to zrušení okresů a opětovný vznik naprosto nefunkčních krajů sloužící pouze k naplnění ambicí mocichtivých politiků.

V počátku devadesátých let se od Brandýsa odtrhly, na základě referenda, Zápy. A udělaly dobře, namísto strašlivě zanedbané části města, opomíjené všemi a pořád, se staly docela pěknou vsí, dnes už dokonce městysem. Pokud by zůstaly pod Brandýsem, nikdy by tolik nerozkvetly.

Se Starou Boleslaví je to totožné. Pravda, za vlády starosty Jakoubka se zrekonstruovalo náměstí a nutno říci, že je nádherné, kam se hrabe i zrenovované náměstí v Brandýse. Zásluhou někdejšího místostarosty Javůrka dostalo tohle krásné náměstí i opravdu výstavní fasádu radnice, radost na ni pohledět.

Ale to je vše. Právě na tomhle náměstí tiká skrytá časovaná bomba – naprosto zničená kanalizace, která hrozí dokonce podmáčením a zřícením domů. Její oprava by stála miliony, a ty nejsou. Bodejť by byly, tu se musí nějaký ten milionek použít na kočárovnu, tu na cyklostezku, protože i tu jsme museli platit a především na krásný brandýský zámek.

Máme ve Staré Boleslavi dokonce lokality, kde lidé stále žijí jak za krále Klacka, bez kanalizace, bez vozovek. Stačí se jen projít po okrajích Staré Boleslavi, bída s nouzí, tady se čas zastavil. Peníze na Boleslav nejsou a jak to vypadá, ani nebudou.

Před lety se pokusila parta patriotů o osamostatnění Staré Boleslavi. Neuspěli, k referendu přišel nedostatečný počet lidí. Těm ostatním se nechtělo  složitě a byrokraticky vyběhávat všechny nové doklady, a tak se na lásku k rodnému městu vykašlali.

Minulý týden se konaly volby v několika obcích, mimo jiné i tam, kde lidé už měli plné zuby rozhodování o nich odněkud z centra a v referendu si obce osamostatnili. A nevadilo jim ani to všelijaké lítání po úřadech při změně dokladů, láska k rodné obci jim za to stála.

Škoda, moc velká škoda, že lidé podobného smýšlení nežijí i ve Staré Boleslavi. Tak krásné a starobylé, historicky významné město by si samostatnost více než zasloužilo. Vždyť kdykoli se o městu píše, vždy se píše o Brandýsu, jakoby Stará Boleslav ani neexistovala. A to mne mrzí.

Pokud by se našla u lidí vůle, vrátit Boleslavi vlastní historii, hrdost a svébytnost, město samo by si samostatnost zasloužilo. A proto se ptám, vás staroboleslaváci, nestálo by za to být zase, po půl století područí, být samostatní? Napište mi váš názor. Já jako staroboleslavský patriot bych do toho šel.

Vladimír Kapal

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.