Město očima nezávislého člověka

Nepořádek se neuklízí, zdražovat popelnice se však zřejmě budou

27.04.2012 16:09

Když se jenom trochu projdete po některých částech našeho města, zjistíte, že se na úklid veřejných prostor doslova kašle. Fotografie, které jsem pořídil, jsou velmi výmluvným důkazem. A to jsem se pohyboval jen v bezprostředním okolí svého bydliště. Kde se stala chyba? Kdo je za to zodpovědný?

Díky zpackanému výběrovému řízení na pozici vedoucího oddělení životního prostředí, které s nedostatečným vzděláním podivně „vyhrál“ Ladislav Antončík, se funkce vedoucího oddělení nakonec po nátlaku opozice i části koalice zrušila. Jelikož je pan Antončík jakési chapadlo chobotnice spřízněné s místní ODS a zároveň nedělá problémy místnímu monopolu na úklid a odpady firmě AVE, bylo „politicky“ rozhodnuto ve stylu - vlk se nažral a koza zůstala celá - a milý pan Antončík zůstal v pozici referenta, nicméně s faktickou vládou nad životním prostředím. Podle toho to také vypadá.

 Zatímco se tento pán zdánlivě erudovaně prezentuje na veřejných zasedáních zastupitelstva města, městem poletuje nepořádek a odpadky. Veřejná zeleň je jimi dočista zasypána. Například v parku u autobusového nádraží ve Staré Boleslavi máme místo hezkého trávníku a polštářů z mechů, les odpadků a láhví od alkoholu s polštářem z vajglů. Pěkná vizitka pro návštěvníka města, který právě vystoupí z autobusu poblíž. Přitom by stačilo vylézt z vyhřáté kanceláře, po městě se trochu porozhlédnout a mohlo by být hned čisto. Vždyť je to vizitka města a město za úklid platí! Možná by šlo i využít strážníky městské policie, kteří brázdí nonstop městem, aby vzniklý nepořádek hlásili zodpovědným úředníkům a ti zjednali nápravu. Nevím sice, kdo je určen na sbírání drobného odpadu, ale ještě minulý rok jsem viděl tento odpad sbírat jak zřízence v kombinézách s logem AVE, tak jakési lidi v civilu a ve vestách. Letos nic. Mnozí občané si tak v okolí bydliště raději uklidí sami, než by spoléhali, že se někdo z radnice uráčí něco dělat. Přitom se na nás doslova valí ze všech městských, ale i soukromých pravicových periodik a internetových stránek jistě velmi drahá reklama na firmu AVE. Tuto reklamu pak nepřímo platíme sami sobě jako uživatelé odpadových a jiných služeb, na které dalo město této firmě monopolní zakázky. Nejsem marketingový odborník, ale myslím si, že nejlepší reklama pro tuto firmu je jistě uklizené a čisté město a ne pravidelná mediální masáž.

Když na posledním zasedání zastupitelstva města ve Staré Boleslavi starosta Přenosil dokonce prohlásil, že se odpady budou nejspíše zdražovat, výše zmíněný Ladislav Antončík jen přitakával. Je to jasné, firma AVE a na ní napojení někteří reprezentanti města potřebují vydělat. A zaplatí to zas obyčejný občan. Už slyším neustále dokolečka obehranou písničku o stoupajících nákladech a jiných nesmyslech. Přitom tu byl docela zajímavý nápad poslance a zastupitele Humla na zřízení městských technických služeb, které by jistě některé práce mohly zařizovat výrazně levněji, než některé předražené úklidové a zahradnické firmy, které stejně nedělají v některých oblastech svoji práci pořádně, neboť si je žádný úředník města nedovolí zkontrolovat. Možná by se i dalo ušetřit v oblasti úklidu nasazením odsouzených k veřejně prospěšným pracím. Jiná města těchto odsouzených k alternativním trestům ve velkém používají právě k úklidu a ke zlepšení životního prostředí.

O to ale jistě nebude mít nikdo ze současných městských představitelů zájem, protože by na tom nikdo z nich a jejich „kamarádů“ nevydělal.

Lukáš Peldřimovský

 

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.