Město očima nezávislého člověka

Nestává se ze soukromých školek dobrý byznys?

25.05.2013 12:25

Před lety se v celé republice šmahem rušily mateřské školky, porodnost klesala na historická minima a dětí ubývalo, třídy se vyprazdňovaly a školek bylo tudíž moc. Výjimkou nebylo ani naše město. Kolik lidí si ještě pamatuje, že naproti současné budově státní policie bývala kdysi v Tesko baráku školka? Ano, je pravdou, že byl ve strašlivém stavu, ale přece jenom se domnívám, že oprava by se byla bývala vyplatila. Jenomže tehdy bylo módou vše likvidovat, bourat, ničit. Namísto dětského hlaholu a smíchu tam dnes roste jenom lebeda.

Již tehdy, v dobách rozsáhlého rušení školek, sociologové upozorňovali, že generace tak zvaných Husákových dětí je u konce reprodukčního období a tudíž lze očekávat masivní zvýšení porodnosti. Nikdo je nebral vážně. A ono to opravdu přišlo, dětí se této generaci žen, začaly rodit ve zvýšené míře a před několika lety dorostly do předškolního věku. A najednou je nebylo kam umístit.

V současné době je tento dětský boom u konce. Podle údajů Českého statistického ústavu se v loňském roce narodilo nejméně živých dětí od počátku doby sledování, tedy od roku 1775, kdy jej zavedla Marie Terezie. A někteří podnikavci chtějí na končícím dětském boomu vydělat. Praxe je jednoduchá, založí si soukromé neškolské zařízení, vybírá od rodičů dětí daleko vyšší poplatky nežli se platí v městských školkách a ještě navíc dostávají od města štědré dotace jenom proto, že je dost dětí, pro které ve školkách místo není.

Tato zařízení se ani nesmějí nazývat mateřskými školkami, neboť nesplňují zákon, a tak jsou to různé dětské kluby a podobně. Stejně tak v těchto zařízeních nejsou učitelky mateřských školek, ale nazývají se všelijak, nemají totiž patřičné vzdělání.

Na jednání rady města se dne 15.5. dostavil jistý Volf, který radu města seznámil se žádostí o partnerství s městem na vytvoření nového zařízení pro děti předškolního věku, a to mimo rámec školského zákona. Rada města, u vědomí poměrně velkého počtu dětí v předškolním věku, které se nepodařilo kvůli nedostatku místa umístit ve školkách, s tímto návrhem souhlasila a uvítala jej.

Pokud by tuto žádost přednesla maminka z města nebo několik maminek, jako tomu bylo v několika předešlých případech, byl by tento záměr chvályhodný. Jenomže pan Volf je jednatelem firmy Gambit spol. s r.o., a to znamená, že tato firma dětské zařízení hodlá vybudovat za účelem zisku, neboť kromě uvedených vysokých poplatků od rodičů, dostávají tato zařízení i nemalé dotace od města.

Rada města požaduje po žadateli, aby na příští jednání rady města předložil znění partnerské smlouvy s městem. Obávám se, že v tomto případě se jedná pouze o podnikatelský záměr a firma chce na tíživé situaci maminek neumístěných dětí bohapustě vydělávat, a to se mi nelíbí.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.